| Psycho777 a întrebat:

Pentru gaming e mai sa ai placa video mai bunicica decat un procesor? adica sa zicem ca eu aleg un gtx 650 si un i5. Ar fi mai bine sa aleg un i3 mai bun si un gtx 650TI sau chiar 660?

6 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Vad ca vrei un PC nou raspunde la intrebariile de mai jos
Ce buget ai?
Ai nevoie de monitor?
Daca nu, ce rezolutie are monitorul actual?
Ai nevoie de periferice?

| Psycho777 explică (pentru Me2):

Am nevoie si de monitor nou si vreau sa ma incadrez undeva la 25-27 milioane... apropo, pe placa asta de baza merge un hdd 500gb sata 3? si daca da, functioneaza ca un sata3 sau ca un sata2? [pentru ca a zis cineva ca e compatibil sata3 cu slot sata2 dar o sa mearga ca un sata2]: Placa de baza: Asus M5A78L-M LE

| Me2 a răspuns (pentru Psycho777):

In 2700 lei, e super ok asta
- Procesor hexacore peste i3 in orice
- Placa de baza dotata
- 4 gb ram sunt suficienti, pe viitor vei mai adauga cat vei dori, placa de baza are 4 sloturi
- HDD bun de 500gb
- Placa video este = cuhd 7850 de la AMD/ATI, se descurca de minune pe FULL HD
- Sursa capabila
- Carcasa care arata ok, are un airflow decent si poti face si WM destul de bun
- Un monitor mare FULL HD
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/675814/

| SpecialistIT a răspuns:

Salut salut.

Vreau sa te ajut in configurarea sistemului tau. DAR, am nevoie de cateva detalii: la ce vei folosi sistemul? Ai nevoie de monitor? Carcasa, sursa? Vei face OC la procesor? Care este bugetul maxim alocat acestui sistem?
Daca doresti ajutor, da un semn si revino cu mai multe detalii si te ajut cu mare placere.

Salut, sanatate si bafta. Chiar sper sa ne auzim!

Răspuns utilizator avertizat
| GutuvanMorgan a răspuns:

Da definitv i3 si 660. mai bine investeste in placa video, procesorul i3 face fata tuturor jocurilor cu brio ajutat de-o placa video foarte buna.bafta