| Strongman a întrebat:

Pentru jocuri ce ati alege? PS3 sau Pc-ul? Multumesc si dau funda! Va rog motivati raspunsul deaorece as vrea sa stiu parerea vostra concreta! Multumesc

Răspuns Câştigător
| Lovelyx3Friendly a răspuns:

PS3.

De ce mi-am cumparat eu Playstation 3?

Am vrut o consola de jocuri.

Am avut de ales dintr-o paleta oarecum larga, de la PS2, trecand pe la XBOX360 si Wii si ajungand la Playstation 3.

La XBOX360 am renuntat destul de usor, dupa ce am citit despre celebrul Red Ring of Death si despre al lor 30% failure rate. E atat de celebru incat are propria pagina pe wikipedia. N-am vrut sa dau banii pe un produs care are 30% sanse sa crape. Si poate a fost si un pic de antipatie fata de gigantul Microsoft si al lui monopol, desi, in general, prefer Windows in fata altor sisteme de operare. Faptul ca XBOX se poate moda, iar PS3 nu (inca), nu a avut mare importanta, pentru ca oricum voiam sa cumpar jocuri pe bune. Pretul nu mi s-a parut un avantaj major, desi un XBOX360 e cu cateva sute de ron (4-5) mai ieftin decat un PS3. Iar online play-ul platit mi s-a parut o porcarie. desi acelasi online play e mai laudat decat al Playstationului.

Am trecut si peste Wii pentru ca mi se pare cam copilaresc; probabil am fost influentat si de grafica aia tampita, de genul jocurilor pentru copii. Iar gameplayul nu mi s-a parut extraordinar de interesant, plus ca nu imi place sa transpir pe un joc videohappy.

Asa ca mi-au ramas PS2 si PS3 in competitie. Diferentele sunt mari, atat ca putere cat si ca preturi.

Atuurile PS2-ului erau pretul foarte mic (400-500 RON) si gama variata de jocuri existente, Dezavantajul era legat de faptul ca aceasta consola are deja 7-8 ani, nu are unitate BlueRay, nici retea wireless, nici controllere wireless si probabil ca nu vor mai aparea jocuri de PS2 peste ceva timp.

In schimb, PS3 e o consola nextgen (ca si XBOX360), cu putere mare de procesare (Cell), cu o grafica tare, cu Blue Ray (btw, XBOXurile vor avea Blue Ray?), cu controllerul wireless SixAxis. Si mai e si carcasa aia neagra si shiny, si fata gri metalic pe care e pusa sigla PS. Si mai exista si avantajul ca jocurile PS3 sunt region free, desi pe carcasa e trecuta regiunea. Era sa uit de smecheriile pe care le poti face cu Eye-ul, impresionante la inceput.

Desi la momentul achizitiei (ianuarie 08) nu erau foarte multe jocuri PS3 pe piata, l-am cumparat. Nu era nicio oferta, nimic. Am dat 1500 RON pe consola+controller+cabluri (versiunea cu HDD de 40GB). Atat. Exista si varianta de 2000 RON, cea cu HDD de 60GB si suport pentru jocurile de PS2 dar nu stiu daca ar fi meritat. Am citit ca existau oarecare probleme de compatibilitate cu jocurile de PS2, ca grafica ar fi chiar mai slaba decat pe PS2 si ca nu toate ar putea fi rulate pe PS3.

Au trecut 9 luni si nu regret nici macar o secunda alegerea facuta. Exista si aspecte care nu-mi plac, voi scrie despre ele, dar, in ansamblu, sunt inca entuziasmat. Probabil ca pot fi numit un PS3 fanboy, whatever. Pana acum nu am avut nicio problema de ordin hardware, iar probleme software am avut doar de 4-5 ori, lejere. De exemplu: joc blocat -> a fost nevoie sa inchid manual PS3-ul si sa-l repornesc.

Cam asta e tot despre alegerea mea si sper ca si cei care au de facut aceasta alegere sa se gandeasca la aspectele prezentate mai sus.

Enjoy!

Funda?

1 răspuns:
| Fartie a răspuns:

Ps3.nu'ti trebuie nu stiu ce procesor.nu stiu cati RAM'i si e si misto tongue funda?