| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Pentru un build cu i7 9700k si un rtx 2080 ce placa de baza trebuie sa aleg? Nu vreau sa ii fac oc la procesor, dar ce placa de baza ar fi potrivita, sa nu depășească 1000 de lei?

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce iei K-series daca nu intentionezi sa faci overclock? Pentru ce vei folosi sistemul si ce componente ai deja/la ce te-ai hotarit/de unde vrei sa cumperi?

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru GabiDumitrescu):

La restul componentelor m-am hotarat, urmează să le cumpăr, dar nu stiu ce placa de baza sa iau. Il voi folosi pentru gaming, dar m-am gândit că un i7 9700k e cel mai bun i7

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Gaming 4K? Da si tu o lista cu restul componentelor si bugetul, poate mai ajustam cate ceva. De unde le iei?

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru GabiDumitrescu):

Gaming in 1440p pentru ca majoritatea monitoarelor 4k nu duc mai mult de 60hz, ceea ce putin din pmdv.
Lista: https://m.cel.ro/index.php?main_page=shopping_cart&f_id=0
Bucetul imi permite sa imi iau o placa de baza de maxim 1000 de lei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Nu pot sa vad lista ta... fa un screenshot si urca-l pe imgur. P.S. Pentru 1440p nu are sens sa te arunci la 2080. E musai de la CEL? Poate nu ai urmarit cum sta treaba, dar CEL au avut o gramada de probleme cu acordarea garantiilor in trecut. Sint neseriosi cu diploma...