| Z3ndog3 a întrebat:

Pentru un "gtx 1660", nu un "gtx 1660 ti" ce setari sunt cele mai bune pentru overclock?

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Nu ii dai direct "setari"; setarile sunt in functie de ce sistem ai; la cum ai pus intrebarea, nu te pricepi; urmareste tutoriale https://www.youtube.com/watch?v=CtLCT-zLg8A si du-te din aproape in aproape pana dai de "artefacte". Daca eu am sistem similar cu al tau, si placa mea duce cu 10 mhz in plus, si a ta crapa la 10 mhz in plus, ce spui? Conteaza de la sistem la sistem, chiar daca e "similar".

Bula
| Bula a răspuns:

Overclock-ul nu se simte aproape deloc pe calculator, dar este extrem de periculos pentru integritatea lui.
Marind parametrii de functionare (frecventele, tensiunile) peste valorile la care aparatul a fost proiectat, se ajunge aproape de limitele suportate, peste care aparatul se va arde, definitiv.