| AlexuTzzuAlex2000 a întrebat:

Placa de baza are NGFF (M.2) pot pune orice fel de m.2 in el? Placa video are vreo importanta pe ce placa de baza e pusa? de ex : pe GIGABYTE B450M DS3H se poate pune radeon rx 590?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

E ok ca build, in ideea ca piesele sunt compatibile. Totusi pentru 20 ron in plus eu as trage spre MSI B450-A PRO http://bit.ly/2SD7toN chiar daca e format ATX, ai 2porturi sata in plus, mult mai multe frecvente la ram suportate, suport pentru AMD CrossFire technology, suport audio 7.1 si buton de bios flasback fara sa te chinui. Recupereaza "diferenta" de 20 ron cu codul VCUHU9KS ce-ti da reducere la componentele ce nu au deja o reducere.

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Orice ssd form factor m2 e ok. http://bit.ly/2C04CPQ Da, poti pune placa video, ai PCI Express 3.0 n-o sa ai probleme cu pierderea performantelor. In functie de ce model e placa vezi sa ai mufa de 6/8 pini pentru alimentare, atata tot.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru CM7YRE):

Pai si cum vad unde ar trebui sa gasesc mufele alea, in pachetul sursei, al placii video sau de baza?

| CM7YRE a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Ce sursa ai? Majoritatea surselor au o mufa de 6 pin, dar nu toate au 8 pini, si daca stresezi un Fatboy 590 logic ca-ti trebuie cat mai multa putere, are un consum maricel, 225W parca.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru CM7YRE):

Iti arat tot buildul, ma tot documentez, e primul meu build, mi-e firca sa nu fac o prostie.Ce sa schimb la el? E ok asa? E totul in regula? compatibil? https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3630924/

| CM7YRE a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Aaa..si inca o chestie. Consumul e in jur de 350 W daca nu mai adaugi alte coolere, rgb-uri etc, deci sursa e ok.

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru CM7YRE):

Acolo vad ca frecventele sunt la overclock si nu vreau sa fac overclock, ce este butonul de bios flashback, app voiam sa te intreb pentru ryzen 2600 sau 2600x pe placa mea de baza sau asta de ai pus-o tu ca sa-l pun am nevoie de update la bios? ca stiu ca erau unele probleme?

| AlexuTzzuAlex2000 explică (pentru CM7YRE):

Auzi pe Facebook sau ceva putem sa vorbim? sa mai salvam din timp, oricum iti dau funda!

| CM7YRE a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

Tu ai frecventele la 3000, cele din lista. Orice frecventa de 2666 este frecventa la 2666 overlockata, de-asta se refera OC. Din fabrica nu "exista" asa ceva. Tu cand le pui in placa de baza o sa ruleze la 2666, trebuie setate din XMP la 3000 sa poata rula la 3000. Nu iti trebuie update de bios, ideea de "problema" este urmatoarea: placile cu chipset B350 au nevoie de update la Bios sa vada procesoarele AMD de generatia respectiva, tu ai selectat o placa de baza cu chipset B450 si nu are nevoie de upgrade. Ai Facebook si detalii in privat.

| CM7YRE a răspuns (pentru AlexuTzzuAlex2000):

E ok ca build, in ideea ca piesele sunt compatibile. Totusi pentru 20 ron in plus eu as trage spre MSI B450-A PRO http://bit.ly/2SD7toN chiar daca e format ATX, ai 2porturi sata in plus, mult mai multe frecvente la ram suportate, suport pentru AMD CrossFire technology, suport audio 7.1 si buton de bios flasback fara sa te chinui. Recupereaza "diferenta" de 20 ron cu codul VCUHU9KS ce-ti da reducere la componentele ce nu au deja o reducere.

| anonimg a răspuns:

Da, rx 590 se poate pune pe placa de baza mentionata de tine.
Nu conteaza ca sunt producatori diferiti. Toate au acelasi slot in care intra pe placile de baza. Doar procesoarele difera si tipul de DDR al memoriei ram (pentru ca pur si simplu nu intra in slot/locas).