| AndreiBota258 a întrebat:

Placa de baza: FUJITSU SIEMENS D2817-A1
Se potriveste GT 610 sau HD 5450?
Sau spuneti-mi alte placi mai bune care se potrivesc.
Funda!

Răspuns Câştigător
| BogdanSVPetc a răspuns:

1 la mana:
-scuze ca am intarziat cu raspunsul dar nu prea am avut timp
2 la mana:
-sa fiu sincer am c-am si uitat de problema ta, dar incerc sa te ajut acum
3 la mana:
-mai pune o data intrebarea ca la asta nu se mai uita nimeni vazand ca are cateva raspunsuri mari si e veche, ca sa ai sanse mai mari sa obtii raspunsurile dorite, in caz ca nu te lamuresc eu acum,
4 la mana:
-sa trecem la treaba, uite aici placa video dorita:

http://www.okazii.ro/......a143623408

Noua nu o mai gasesti nicaeri, dar pe okazii, poti avea incredere in vanzator datorita calificativelor

5 la mana:
-ai grija ce sursa ai, sa ai macar 420 w, pentru. aceasta placa video iti trebuie alimentare separata de la sursa, si cred ca sursa ta nu e inzestrata cu un pci-ex, asa ca trebuie sa tragi unul dintr-un molex, uite aici un convertor:

http://www.okazii.ro/......a171252710

6 la mana:
-sper ca te-am ajutat, succes,

7 la mana:
Fundita?

6 răspunsuri:
| BogdanSVPetc a răspuns:

Da va, ar functiona si astea doua placi de baza dar din pacate ele fac parte din generatie pci ex 2.0 si placa de baza nu stie decat de un pci ex *16 1.0.
teoretic vor merge la performante injumatatite,pentru. viteza transmite de doua ori mai greu si iti dai seama ca si rata de biti si altele au nevoie de o viteza buna,iar pe placa aia de baza performantele vor fi injumatatite, si daca placa de baza nu e optimizata prea bine(si cum fujitsu nu e expert in asta), ar putea interveni probleme de genul(blue screen, dungi pe ecran, culori nesatisfacatoare).
Pentru placa asta de baza eu recomand GT9500.
In cel mai bun caz recomand :
http://www.pcgarage.ro/......3-256-bit/
E tot pe pci 2.0, dar nu e asa solicitanta, ca aste.

| AndreiBota258 explică (pentru BogdanSVPetc):

Dar daca GT 8800 e pe PCi 2.0, nu inseamna ca se injumatatesc performantele? M-am uitat sa vad performantele ei si sunt bune, si cele de la 9500 GT. Am cautat sa vad unde gasesc 8800 GT dar nu am gasit. Ma gandesc sa-mi dai tu un link cu 8800 GT sau 9500 GT. Apropo sursa cred ca e de 240 W.

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru AndreiBota258):

Oricum aceste placi video se satura cu ce le da placa de baza, deci nu le trebuie o sursa prea buna. Apropo sursa nu are cum sa fie de 240 W, ci de 240 V, deci cred ca are 420 W.Eu am avut un PC cu o placa biostar cu pci 1.0 și un gt 9500 de 1 GB.
Ar trebui sa meargă aproape perfect, pt.ca aceste placi video nu sunt departe ca performanțe fata de cele mai bune de pci 1.0.
Eu am jucat jocuri precum, șnițel elite 2 la maxim, split second la mediul, cod 4 modern warfer etc.

| AndreiBota258 explică (pentru BogdanSVPetc):

Bine atunci. Doar o singura problema... nu mai gasesc nici unde un GeForce 8800 GT, pentru ca este mai tare ca 9500 GT, si as prefera GeForce-ul, dar nu-l gasesc. Nu imi dai tu un link unde sa-l gasesc? Sau am vazut ca are acolo unde trebuie bagat monitorul ca e culoarea bej deschis, iar eu am albastru, alt tip. Orcum vreau sa iau alt monitor. Legat, din nou, de GeForce, numai second am mai gasit-o, dar noua nu mai e, deloc?
Tare faza cu snitel in loc de sniper!

| AndreiBota258 explică (pentru BogdanSVPetc):

Bine atunci. Doar o singura problema... numai gasesc GeForce 8800 GT nou, doar second. Prefer GeForce decat 9500 GT, ca e mai tare. De exemplu, 8800 GT duce foarte bine The Witcher 2, Assassin's Creed 1, 2, Brotherhood, Revelations, 3 si la 4 da rateuri, mai duce si Need For Speed Most Wanted 2012. Eu am Assassin's Creed 3 si cand ma uit in fata are vreo 5-15 FPS. Mai mult intre 5-9. Am mai vazut ca trebuie la GeForce alt tip de monitor, dar oricum trebuie sa schimb monitorul, ca al meu e cu albastru si la placa (la conector) e bej. Dar noua nu mai e de fel de cumparat? Daca gasesti undeva aceata placa sa-mi dai link-ul.

| AndreiBota258 explică (pentru AndreiBota258):

Iar am postat de doua ori unele chesti.

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru AndreiBota258):

1 la mana:
-scuze ca am intarziat cu raspunsul dar nu prea am avut timp
2 la mana:
-sa fiu sincer am c-am si uitat de problema ta, dar incerc sa te ajut acum
3 la mana:
-mai pune o data intrebarea ca la asta nu se mai uita nimeni vazand ca are cateva raspunsuri mari si e veche, ca sa ai sanse mai mari sa obtii raspunsurile dorite, in caz ca nu te lamuresc eu acum,
4 la mana:
-sa trecem la treaba, uite aici placa video dorita:

http://www.okazii.ro/......a143623408

Noua nu o mai gasesti nicaeri, dar pe okazii, poti avea incredere in vanzator datorita calificativelor

5 la mana:
-ai grija ce sursa ai, sa ai macar 420 w, pentru. aceasta placa video iti trebuie alimentare separata de la sursa, si cred ca sursa ta nu e inzestrata cu un pci-ex, asa ca trebuie sa tragi unul dintr-un molex, uite aici un convertor:

http://www.okazii.ro/......a171252710

6 la mana:
-sper ca te-am ajutat, succes,

7 la mana:
Fundita?