| Bilii a întrebat:

Placa video ventilatorul se aprinde cand pornesc pcu apoi se opreste ventilatorul dupa 15sec. De ce?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si nu se reporneste dupa un timp?

| AdyZnf a răspuns (pentru Salontanul):

Salut. Mi-am facut un rig din 7 rtx 3080 noi cu garantie. La una din placi se opreste un ventilator la scurt timp dupa pornirea minatului si nu mai porneste. Imi spune unable to set autofun. Ce ar putea fi? Recunosc ca ma doare capu de nervi happy

| Salontanul a răspuns (pentru AdyZnf):

Numai cineva care vede te poate ajuta. Poate fi eroare de soft la placa sau la sistem!

| AdyZnf a răspuns (pentru Salontanul):

La sistem nu este problema. Am schimbat placile intre ele si tot respectiva face probleme. Este si singura care care suporta overclock maxim 2200 in timp ce celelalte le-am urcat pana la 2800. Daca cresc peste 2200 imi da crash sistemu si booteaza din nou

Bula
| Bula a răspuns:

Sa nu se uzeze mecanic, prea repede.

| Frank51 a răspuns:

Pentru că nu are nevoie să fie pornit.

| Al3x998 a răspuns:

Se opresc ventilatoarele (fan-stop) deoarece placa video nu este solicitata, deci nu are nevoie de ele pentru ca nu s-a incins. Daca rulezi un joc o sa vezi ca vor porni. Daca nu pornesc atunci cand o stresezi, este o problema.