| RpxOnAir a întrebat:

Plitele incorporabile merg pe butelie?

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Da. Dar, trebuie întrebat la magazin sau să citiți cu atenție instrucțiunile de funcționare ce duze au montate.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da.

| romeo78 a răspuns:

Trebuie schimbate duzele.
Cele pentru gaz la țeavă sunt cu diametrul prea mare pentru a putea să fie folosite la gazul de la butelie.
Chemați pe cineva care se pricepe să le schimbe. Trebuie cheie tubulară.

| RpxOnAir explică (pentru romeo78):

Am vazut ca sunt unele plite care contin in pachet set duze gpl. Alea sunt cele pentru butelie?

| Yuoia a răspuns:

Daca sunt pe gaz si nu electrice, trebuiesc inlocuite duzele. La butelie au alt debit decat la gaz.

| RpxOnAir explică (pentru Yuoia):

Am vazut ca sunt unele plite care contin in pachet set duze gpl. Alea sunt cele pentru butelie?

| Yuoia a răspuns (pentru RpxOnAir):

Nu stiu, de cativa zeci de ani folosesc doar gazul metan de la retea. Dupa ce trecusem prin experienta reglarii pentru butelie.
Dar mai bine cheama un instalator gaze ca stie dimensiunile din ochi, la micrometru. Mai bine ii dai lui 10 lei (ca daca nu or fi alea din pachet, are el acasa) decat sa gresesti ceva.

| romeo78 a răspuns (pentru RpxOnAir):

Da. Dar, trebuie întrebat la magazin sau să citiți cu atenție instrucțiunile de funcționare ce duze au montate.

| BlindMirror a răspuns:

Merg, dacă sunt fabricate pentru asta. În general, se pot modifica, cu costuri foarte mici. Un meseriaș poate rezolva problema în maxim 15 minute. Trebuie doar înlocuite duzele din plită.