| GulDan a întrebat:

Poate sa se miste greu pc-u din cauza la praf?
adica nu l-am mai sters de praf demult si windowsu l-am reinstalat acu 2 zile.

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Praful pe coolerul procesorului si placa video este intr-adevar o problema putand duce la reducerea frecvetei
procesorului mai ales acum vara cind e cald dar ar trebui sa simti carcasa calda si miros de incins.
Curatarea de praf se face cu calculatorul oprit si deconectat.
Cu o surubelnita cruce desfaci cele 2 suruburi ale carcasei laterale in partea in care nu ai mufe.
Cu o pensula cu peri lungi curata misti praful de pe coolere si de pe palele ventilatoarelor (freci un pic)
si simuland citeva stranuturi bune (atentie sa nu scapi scuipat pe componente) in cutie indepartezi prafu. Bft happy

| horia2012 a răspuns:

Se poate misca greu numai daca temperaturile la procesor si grafica sunt ridicate. Verifica temperaturile si daca sunt intre 40-50 grade, ai alte probleme.

| N0xEterniS a răspuns:

Da! Trebuie curatate componentele si schimbata pasta termica.

| Aniquel a răspuns:

Du-l la curatat.