| GulDan a întrebat:

Abia am reinstalat windowsu si se misca greu PC-u mai ales imediat cum se deschide la "welcome" astept mult acolo si internetu se misca greu si CPU din cand in cand ajunge 70%-90%
Poate sa fie din cauza ca il mai scot din priza? sau sursa(care cred ca are probleme)?

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Tu sa il tot scoti din priza ca ai sa faci hdd-ul ala intr-o expresie "praf" si dupa asteapta sa mai mearga el bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai sters si formatat partitia C cand ai reinstalat windows-ul? Mergi la local disc C-propietes-tool-check now, bifezi ambele patratele si dai ok. Inchizi pc-ul si apoi il deschizi.La intrare in windows, windows-ul incepe sa-si faca treaba.Iti va aparea o insiruire de...scrisuri happy. Il lasi cat timp este nevoie, sunt 5 pasi de facut. Dupa ce isi tremina treaba va intra singur in desktop. Daca nic acum nu va merge ceva rapid, e posibil sa ai un virus. Internetul la toti se misca greu, mai ales daca depasimlimita de trafic. Depinde daca ai nternet prin modem cu limita de trafic, la sf de luna se misca f greu, incarca paginile foarte greu. Daca si dupa reinstalarea windows-ului procesorul ajunge la 90, ori nu ai formatat partitia C la reinstalare, ori...procesorul e slabut si mai e si pe duca.Asta e.

| GulDan explică (pentru anonim_4396):

Da le-am sters pe ambele oare o fi problema asta ca am lasat 70 gb pentru windows in c? si mai sunt doar 37 gb liberi? nu stiu ce s-a instalat in c ..restu instalez in d unde e restul memoriei.
AM verificat temeperaturiile toate intre 30, 36 maxim 45 gradehappy
PC nu e asa vechi e din 2010(nu din magazin ci de la sursa)
Ok o sa incerc ce mi-ai zis sa fac big grin

| valentin75 a răspuns:

Salut! Inainte de instalare trebuie scoasa bateria de la bios timp de 20 min, memoriile, placa video. Dupa ce le montezi o sa-ti ceara sa treci ora si data in bios, de asemena, verifica daca hardul si dvd-ul sunt master si slave, pune first boot dvd. Poti lua de pe net driver booster pe a instala driverele in computer. Daca tot merge greu acuma intra pe net si ai o suita de securitate. Nu te conecta la net pana nu ai suita de securitate instalata. Un update de windows sau ce a ramas din el. Poti lua de pe net si Hirens Boot Cd pentru a formata hardul, are multe utilitare care te ajuta.
http://www.hirensbootcd.org/download/
http://360safe.com/totalsecurity.html

| ionescuandrada2000 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu un specialist(eu asa am facut).

| MrAnonym a răspuns:

Sterge chrome si dupa instaleaza din nou.

| SnakeBlack a răspuns:

Verifica daca ai spatiu in hard-disk, scaneaza pc de virusi happy

| efpies a răspuns (pentru SnakeBlack):

Da,ai dreptate in legatura cu spatiul.Dar n-are cum sa aiba virusi daca numa ce a instalat windows-ul.