| Bianca9876 a întrebat:

Pot folosi blițul aparatului foto in timp ce filmez? Am un Nikon d3100 si dacă se poate, as dori sa stiu si cum se face :* mulțumesc anticipat

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unele telefoane au posibilitatea de a folosi blitul ca lanterna. Acelea au blit LED. Aparatele foto au (majoritatea) blit cu descarcare in gaz care poate fi folosit pentru scurt timp. La telefon ai o comanda pentru lanterna si o poti folosi cand filmezi. La aparatul foto nu ai asa ceva neavand un sistem de operare in adevaratul sens al cuvantului ca la telefon.

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti.Pentru ca este logic ca blitul da lumina pentru o fractiune de secunda.Ori tie iti trebuie o lampa puternica cu lumina continua. Aprinsa pe toata perioada filmarii.

| mihai69 a răspuns:

Nu, nu poți. De altfel, nici nu prea văd la ce ți-ar folosi. Ai putea eventual utiliza un reflector / stroboscop cu LED de mare putere, dacă ai nevoie de efecte speciale.

| Bianca9876 explică (pentru mihai69):

Il consider util in momentul in care faci un video si nu ai lumina suficientă sau deloc..cunosc pe cineva care are la telefon posibilitatea de a porni blițul când filmează

| mihai69 a răspuns (pentru Bianca9876):

Blițul telefonului este un LED (exact ce spuneam mai sus), pe când cel de la aparatul foto este o lampă cu descărcare în gaz, care DOAR asta poate face - flash-uri foarte scurte și foarte luminoase. Lumină continuă nu are cum, din punct de vedere tehnic și tehnologic!
Ia-ți un proiector cu LED!