| Apocalipsa22 a întrebat:

Pot sa pun memorie RAM DDR2 pe o placa de baza care suporta DDR3?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Nu din mai multe motive :
1. nu te lasa cheia, adica acea fanta de pe modulul de DDR3 este un pic pozitionata altfel fata de cea de pe DDR2.
2. Are alta tensiune de alimentare, DDR3 are tensiunea mai mica decat DDR2.
3. Frecventele sunt diferite.

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Doar cu superglue!

| danutzu96 a răspuns (pentru K0sti):

E o gluma dar cunosc tipi care au incercat asta! Si ai iesit fum...

| K0sti a răspuns (pentru danutzu96):

E na, nu cred! Trebuie sa fii prea ciupit!

| danutzu96 a răspuns (pentru K0sti):

Este adevarat. Nu aveau habar de ce modulu lor nu incapea in slot. Incercau sa bage ddr2 in ddr1. Dupa mai multa chinuiala au lipit un capat al modulului cu superglue, si fuuuuuuum.

| K0sti a răspuns (pentru danutzu96):

Mda...

| CPAElites a răspuns:

Nu!

Cat dai pe rami ddr2 iti cumperi un pc second hand cu memorie ddr3 happy

| Ahatus a răspuns:

Nu e evident ca nu?

| Cge_George_1995 a răspuns:

Nu, nu poți face asta.