| Radeas1 a întrebat:

PRO/CONTRA Antivirus.Vi se pare mai bine cu antivirus sau fara antivirus? Nu stiu ce sa fac, ce sa aleg. Stiu ca, cu un antivirus ai securitatea mare, si nu intra virusii, dar dezavantajul este ca detecteaza si programe care nu sunt virusi (bine, poate sunt, dar am nevoie de ele si nu pot sta sa le descarc de fiecare data). Exista vreo solutie de antivirus buna extrem de light (nu cloud) care sa protejeze pc-ul macar 80%, si sa nu se simta o diferenta mare? Sau sa stau in continuare fara antivirus, stand cu frica ca am virusi, dar sa nu imi mai stearga virusii necesari?

9 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Eu nu folosesc antivirus ca inainte aveam 4GB de ram si imi trebuiau cat mai multi disponibili pentru jocul PlanetSide 2. Acum ca am 8GB de ram, tot fara antivirus stau dar am grija ce descarc, nu dau click pe orice link si scanez sistemul o data pe luna cu malwarebytes si deocamdata aceasta tactica nu m-a infectat cu virusi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fara antivirus cu o conditie sa nu descarci toate tampeniile de pe net

| horia2012 a răspuns:

Cum poti sa stai far antivirus? Sti si tu de ce toti fug de antivirus (pret-200 lei, si licenta care trebuie cumparata in fiecare an. Deasemeni, resursele pe care le trage din sistem si faptul ca niciun antivirus nu este eficient 100%.
Nu exista virusi slabi si puternici decat in acceptiunea noastra, dar toti afecteaza intr-un fel sau altul calculatorul. De unde stii care sunt acele fisiere periculoase daca nu ai o metoda de protectie. Nu crezi ca ar fi mai bine sa descarci fisiere sigure de pe net, sa intrii pe diferite site-uri fara probleme, sa accesezi orice link fara grija de a intra vreun virulet in calculator? Fara antivirus de cenzurezi singur. Instaleaza Avast free de pe site-ul oficial, fa-ti cont gratis pe site-ul lor, activeaza-l si o sa-l ai 1 an de zile gratis. Consuma si putine resurse.

| gelu1970 a răspuns:

Eu am un mare respect pentru bitdefender si norton. desi bitdefender e romanesc trebuie sa spun cu parere de rau ca incetineste pc. norton nu mai e cel de acum 8 ani cand era o adevarata piatra pentru pc. iti recomand sa pui norton si inainte sa instalezi malwarebytes sa il rulezi, apoi adwcleaner il rulezi, si dupa ramai linistit cu protectia norton. nu o sa-l simti in pc. bafta.

| CinevaNou a răspuns:

Eu stiam ca toti antivirusii au o lista de aplicatii excluse, si daca o adaugi acolo o sa ti-o lase in pace.

| petre059 a răspuns:

Eu folosesc AVG 2014 si e super bun, incearca si tu.Sau foloseste CCleaner dar nu sterge toti virusi sau system cleaner7 vezi care te ajuta.

| cupydo0n a răspuns:

Personal sunt contra. La fel cum ai spus si tu nu poti instala programe pentru ca majoritatea au virusi in ele dar cu putere foarte mica, nu poti intra pe ce pagini de internet vrei asta daca ai setat sa iti monitorizeze si internetul. Este greu, mai ales daca esti o persoana activa pe internet. Daca deschizi calculatorul doar sa asculti o melodie in winamp si sa joci un gta atunci poti sa iti bagi un antivirus.
Eu acum sunt pe un laptop care la fel nu are antivirus dar acasa am calculator. De 5 ani il am si nici macar nu stie cum arata un antivirus.
Adevaru ca am si virusi pe el gramada dar merge nu are nici o problema.
Parearea mea ar fi mai bine fara. Bafta.

| Mihai_Răileanu_1991 a răspuns:

Instaleaza avg 2014 si nici nu o sa il simti

| TeodorL a răspuns:

Depinde de utilizator si de arhitectura pc'ului. De exemplu eu am SO achizitionat si am mers mereu pe varianta lor, adica Windows Defender. La 3 luni fac teste cu avg, bitdefender (licente de la munca) si nu imi detecteaza absolut nimic. Bine, acum depinde si de ce descarci, pe ce site'uri umblii. Sunt pro antivirusurilor care nu ingreuneaza sistemul, care nu iti blocheaza site-uri aiurea, etc. In rest eu v-as recomanda avg2014...