| TraficantDeVise10 a întrebat:

Problema!
Mi-am pus un cod pe telefon (Security code) pe care trebuie sa il scriu cand pornesc telefonul.
De putin timp am schimbat codul vechi (3785) cu unul nou (961005) dupa doua zile telefonul s-a stins si l-am bagat la incarcat.
Cand sa-l aprind imi da eroare, ca codul e gresit.
Am incercat ambele coduri dar niciunul nu merge.

Ce e de facut :-s?

6 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Spune-ne exact ce fel de cod este.
Ca daca este cod pin, se rezolva simplu.
Telefonul porneste complet, dar nu poti sa il deblochezi, (cod de siguranta)
Sau cand il pornesti iti cere codul (cod pin din 4 cifre)
Daca este cod de deblocare ramane decat o singura solutie. Sa il resoftezi.

| Andruşcă a răspuns:

Spune-ne si ce model de telefon este. Trebuie sa exista o metoda prin care sa-l deblochezi(fara resoftare), ma gandesc ca le-or fi trecut prin cap inginerilor ca cineva o sa-si uite parola...
Incearca mai intai sa bagi alta cartela in telefon, poate asa porneste. Daca telefonul a venit cu vreun program la pachet, verifica in programul ala daca are optiunea "Restore settings" care sa-l aduca la setarile din fabrica.

| Liviu222 a răspuns:

Pai inseamna ca ai gresit codul. Ori nu l-ai scris bine ori nu ti-l amintesti. Daca nu iti amintesti codul singura solutie este resoftarea acestuia...

| Liviu222 a răspuns:

Pai depinde ce marca de telefon ai si ce sistem de operare foloseste. Daca ai android este simplu. Daca ai simbian e mai greu. Eu iti sugerez sa il duci la un service sa incerce sa ti-l deblocheze sau sa il resofteze. Resoftarea nu costa mai mult de 50 lei. Eu atat am dat pentru android...

| manolo a răspuns:

Nu îţi cere codul "pin"? Din câte ştiu eu codul pin e una şi codul de securitate este altă treabă. Încearcă să introduci codul pin (dacă îl mai şti) Baftă!