| heAdgN a întrebat:

Problema pc. Când vreau sa pornesc pc începe sa se învârta cooler -ul și după se oprește și peste câteva secunde iar începe sa se învârta CPU și iar se opreste. Dacă îl las în priza în câteva minute se aprinde. Care ar putea fi problema?

12 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Sursa, placa de baza!

| CPAElites a răspuns:

Cum se invarte procesorul? rolling on the floor

| KillaNoFilla a răspuns:

Pai lasa-l in priza.
Eu zic ca sursa e devina avand in vedere ca face doar cand il scoti din priza. Posibil sa fie si placa de baza.
Ex:Ceva condensator nu ramane incarcat desi ar trebui sa ramana.

| heAdgN explică:

Faza este ca dacă îl las în priza pana la urma porneste. Cate odată în 3 minute sau și 30 minute.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru heAdgN):

Si daca il lasi in priza, tot trebuie sa astepti la porniri?

| heAdgN explică:

Da trebuie sa astept. Exact acum a pornit și a stat în priza ceva timp.

| Decicumzici a răspuns:

E dus senzoru de temperatura. Verifica temperaturile in coretemp sau afterburner si vezi ce temperaturi ai. E o matrice la fan si acolo, fanu e setat sa porneasca la o anumita temperatura si sa se opreasca la alta. Daca e dusa matricea (care e de fapt stabilita in bios) trebuie fie sa faci flashbios sa se repare ea, sau e chiar problema la temperaturi. Daca ajunge si la 80 grade clar e de la temperaturi. Atunci se schimba pasta termo si gata. La placa video ma mai pricep la powerstates da la procesor sincer habar nu am, asta nu are driver ca si placa video.

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

Practic power states la procesor sunt vizibile doar in bios. De acolo se regleaza fanul si matricea.

| Loridianx a răspuns:

Dai restart la pc il stingi il tragi din priza scoti coolerul si procesorul le cureti le pui la caldura 5minute

| Danyy2016 a răspuns:

Verifica Pasta termica este posibil să nu prea mai aibă, se afla sub procesor. Poti sa ai chiar și o problema la priza sau sursa nu mai da bine curent

| heAdgN explică (pentru Danyy2016):

Pasta aseara am schimbat o.