| anonim_4396 a întrebat:

"Problema" ventilator de carcasa:
So, am deschis azi putin PC-ul, l-am curatat nitel de praf, ventilatoru care e situat dedesuptu`sursei l-am scos si l-am curatat de praf (era plin ), cand am deschis PC-ul ventilatoru face un zgomot foarte ciudat, ceva de genu : "wrrrrrr". Care sa fie problema? airflow-ul e acelasi nu se simte vreo racire sau incalzire, dar zgomotu`asta ma draceste la cap, e ceva normal sau?
Astept raspunsuri, ofer funda!

Răspuns Câştigător
| DeejayAndr3y a răspuns:

E prea mic si nu mai duce cum trebuie..schimba-l.

Daca ventilatorul face zgomot inseamna ca are un contact defect. Incearca sa verifici contactele si suruburile. Daca nu ai nici un rezultat schimba ventilatorul.
Inca ceva, cu cat adaugi un ventilator mai puternic zgomotul creat va fi mai puternic simtit de catre tine.
Mult succes,

Așa pățesc și eu când durduie de căldură. Ținând cont de faptul că acum e foarte cald și se mai înfierbântă și el, PC-ul trebuie lăsat mai mult timp închis. Spre exemplu, când ieși undeva închide-l, seara la fel, sau când nu mai ai chef să stai și să tastezi.
Dacă tot zbârnâie interesează-te la un specialist, cheamă-l să vadă ce are PCul tău. O să te ajute. ^.^

Asta incerc si eu sa aflu! mie cineva mi-a zis ca trebuie desfacut si scoasa o chestii din el(unitate) dar nu cred ca inainte nu facea asa

Am avut si eu problema asta si nu am avut ce sa fac decat sa il schimb.Asa trebuie sa faci si tu. Sper ca ti-am fost de ajutor.

Singura solutie este sa il schimbi cu unul mai silentios.

Este normal, ca sa scoata un zgomot. Fiecare calculator/laptop scoate un zgomot in functie de performantele lui, vechimea (modele mult mai vechi fac ca tractorul ), si n-ai ce sa faci, ca sa nu mai scoata zgomot deloc.

Cesta scoate zgomot deoarece procesorul este foarte incalzit verivfica daca ventilatorul sta fixat si teapan pe procesor are 4 butoane de fixare vezi daca sunt inchise!
Axi nu pot decat sa iil inchizi vreo jumt de ora iar maine sa te duci sa cumperi un tubulet de pasta termoconductoare, scoti ventilatorul apoi o aplici pe procesor http://www.youtube.com/watch?v=37CO30JKYOs sper sa ti-am fost de ajutor:)

Funda?

10 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Daca ala e ventilatorul de unde se aude zgomotul, alegeti altul:
http://www.pcgarage.ro/ventilatoare-radiatoare/

Daca nu vrei sa cumperi unul, o sa ai nevoie de un ulei pentru mecanisme fine cu care sa ungi motorasul.

| Azµre a răspuns:

Fii atent
unde e stickerul ventilatorului ala rotund il dezlipesti cu grija si o sa dai de un capacel mic rotund il scoti cu un ac si acolo pui o picatura de ulei de masina de cusut daca ai daca nu si ulei auto merge, de preferat ar fi pulbere de grafit amestecata cu vaselina alba sau siliconica cum se mai numeste si se pune. In cazul tau foloseste ulei de masina ca e mai la indemana sau vaselina pui acolo apoi ii pui capacelu la loc si stickeru sau un scoci daca ala nu se mai lipeste si voila mergehappy
Ps: daca te streseaza si n-ai nimic din ce ti-am zis ulei, vaselina poti folosi in caz extrem Crema de la maicata laughing meerge si aia da sa fie una grasa.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Da`cum se face ca pana n-am umblat la el nu a scos asa zgomote?

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca observi ventilatorul a capatat un joc pe ax el fiind plin de praf era echilibrat intelegi tu si curtatandu-l l-ai dezechilibrat. fa cum ti-am zis si scapi de problema

| DeeaLoVe012 a răspuns:

E ceva normal deci stai linistit happy si eu patesc acelasi lucru...fro 2-3 zile asa va face dupa va face asa doar cand il aprinzi iar peste o luna aproximativ nu va mai face deloc deci practic de zgomotu ala nu mai scapi laughing pana peste o luna sau doua tongue

| oxynfire a răspuns:

A intrat praf si in interiorul lui, are un fel de rulment. trebuie pus inauntrul ventilatorului ulei pentru mecanisme fine, iti recomand sa te duci la un service totusi.

| anonim_4396 explică (pentru oxynfire):

Am facut un mic test aseara, l-am scos am dat drumu la PC si tinand ventilatoru`in mana era dead silent... dar cand l-am apropiat de acele gauri metalice ale carcasei unde ii este locu`de fixare face acel zgomot enervant.Ventilatoru`merge foarte bine numai ca acel zgomot ma deranjeaaza.

| oxynfire a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca atunci sa strangi bine suruburile, sa stea perfect fixat pe carcasa, e posibil sa aiba un joc de la vibratii.

| anonim_4396 explică (pentru oxynfire):

Sunt stranse destul de bine.

| D1a a răspuns:

Si eu am aceiasi problema, doar cand aprin pk-ul face asa, dara apoi nu mai facebig grin