| anonim_4396 a întrebat:

Pt cineva care se pricepe la PC-uri: imi poate face si mie un build pe Intel (de preferat i7/i9), undeva de 16/32 GB de RAM, bun pentru facultate si gaming? Buget maxim 10.000 lei as zice (in care sa intre si perifericele-care sa fie si ele de gaming, RGB- si scunul de gaming etc.)? Multumesc!
Repet, sa scrie doar cei care se pricep si lucreaza in domeniu!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

PC nu scoti in 6000 la fel de puternic precum laptopurile recomandate de mine mai devreme,
din cauza placilor video.

Tot ce am gasit pe stoc e o amarata de GTX 1660 (fara Ti) si costa 3100 RON.
Placa asta nu valoreaza nici jumatate din banii astia.

La data cand a aparut pe piata, pe la finalul primului
trimestru al anului 2019, o puteai cumpara cu cel mult 1400-1450 lei. Iar acum e deja uzata moral, e tehnologie de 2 ani.

Deci jumatate din pretul laptopului, o placa video.

Daca vrei sa pui si restul componentelor de calitate, si nu sa arunci acolo cele mai slabe piese, iesi binisor peste 6000 (nu stiu exact cat, probabil 7000-7500).

Eu zic ca e mai ok cu laptopul, daca iei ce am recomandat eu, nu mai ai neaparata nevoie de monitor sau TV, e acceptabil.
Plus ca iil poti cara dupa tine.

Nu uita ca ecranele laptopurilor au refresh de 120 Hz (primul dintre cele 4), si respectiv 144 Hz restul de 3.

Daca preturil placilor video ar fi fost la fel ca in septembrie-octombrie anul trecut, ai fi putut face un sistem in 4700-5000 RON ceva mai puternic decat un laptop ce costa 6000.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

PC gaming cu Procesor I7 = 5000 ( https://www.cel.ro/......yc7NzIt-l/ )
Tastatura = 300
Joystick = 200
Mouse = 200
Imprimanta = 1000
Monitor / TV Full HD = 1600
Scaun gaming = 400

Bere = 1000
Bani de buzunar = 300
Total = 10000 lei

| Maguraa713 a răspuns (pentru Bula):

Nu știu ce sa zic... nu prea sunt de acord cu pc-urile prebuild

| NLS a răspuns:

Am asamblat in 2019 un sistem pe AMD pentru fratele meu.
2700X cu 2080Ti.
Observ zi de zi ce poate, e un procesor destul de reusit, insa la acea vreme, Intel era inca peste AMD cand voiai doar gaming.

Acum cu seria 5000, nu mai merita Intel sub nici o forma.

Si eu trebuie sa fac in vara asta un sistem nou, astept doar sa mai scada putin pretul la 5900X si sa gasesc o sursa pe stoc.
Daca nu, si 5800X e bun.

In bugetul tau, eu as mai economisi la periferice (te poti juca pentru inceput si fara scaun de gaming, cu tastatura de 80RON si fara lumini...), si as lua un 5600X sau 3800X.

PS:
Nici eu nu sunt de acord cu prebuild-urile, insa observi ce usor e sa gasesti la ora actuala placi video separat.

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Mda, ma gândeam sa renunț la scaunul de gaming și în schimb sa iau unul de birou, iar la periferice doresc sa fie RBG, dar îți mulțumesc foarte mult pentru răspuns, cred ca e singurul raspuns bazat pe întrebarea mea. Sa știi ca bugetul nu este o problema pentru mine, dar totuși ma gândeam ca eu vreau pc ul pentru uz personal, facultate și gaming, însa doar 2-3 jocuri maxim, în principal Minecraft. Asa ca consider totuși ca nu îmi trebuie chiar cele mai scumpe componente, nu? Dar dacă te pricepi, îmi poți face un build (pe Intel sau AMD, care crezi tu ca e mai bun, nu contează) cu 16 GB de RAM și restul ce știi tu ca sunt foarte bune și rulează jocul impecabil și merge perfect pc ul, singura mea dorința e sa fie bun, adică sa ruleze aplicație ca lacrima, daca înțelegi ce zic. Bugetul nu contează, contează doar sa fie făcut bine build ul. Mulțumesc anticipat!

| NLS a răspuns (pentru Maguraa713):

O sa iti las deseara o varianta,
dar nu ai specificat daca sa fie si monitor inclus in ecuatie.

Recomand ceva 27" @2K, cu 144Hz (dar sa vad daca incape in buget).

Si nu e sigur ca gasesc la un singur magazin toate componentele.

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Ok, mulțumesc mult!

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Dacă poate intra și monitorul în preț, cu atât mai bine! Poate găsești și periferice sa se încadreze toate în 10.000 lei

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Inca astept laughing

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Care sunt laptopurile recomandate de tine? Ca nu mai găsesc răspunsul. Le poți da din nou?

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Gata, le am găsit! Mulțumesc mult!

| NLS a răspuns (pentru Maguraa713):

PC nu scoti in 6000 la fel de puternic precum laptopurile recomandate de mine mai devreme,
din cauza placilor video.

Tot ce am gasit pe stoc e o amarata de GTX 1660 (fara Ti) si costa 3100 RON.
Placa asta nu valoreaza nici jumatate din banii astia.

La data cand a aparut pe piata, pe la finalul primului
trimestru al anului 2019, o puteai cumpara cu cel mult 1400-1450 lei. Iar acum e deja uzata moral, e tehnologie de 2 ani.

Deci jumatate din pretul laptopului, o placa video.

Daca vrei sa pui si restul componentelor de calitate, si nu sa arunci acolo cele mai slabe piese, iesi binisor peste 6000 (nu stiu exact cat, probabil 7000-7500).

Eu zic ca e mai ok cu laptopul, daca iei ce am recomandat eu, nu mai ai neaparata nevoie de monitor sau TV, e acceptabil.
Plus ca iil poti cara dupa tine.

Nu uita ca ecranele laptopurilor au refresh de 120 Hz (primul dintre cele 4), si respectiv 144 Hz restul de 3.

Daca preturil placilor video ar fi fost la fel ca in septembrie-octombrie anul trecut, ai fi putut face un sistem in 4700-5000 RON ceva mai puternic decat un laptop ce costa 6000.

Răspuns utilizator avertizat
| Freddie23 a răspuns:

Lol... doar habarnistii sau fanboy-ii mai cumpăra Intel. Amd cu seria ryzen 5000 e viitorul.
Intra pe forumul pcgarage si roaga-i pe baieti sa iti recomande ceva calumea.
Vezi ca scaunele de gaming sunt foarte proaste- mai bine cauți ceva de birou.

| Maguraa713 a răspuns (pentru Freddie23):

Atunci ceva pe ryzen îmi poți recomanda tu?

| TitoJacksana a răspuns:

Recomand sa-ti iei procesor de la AMD, au rupt impotriva celor de la Intel, si nu o spun doar eu, tot internet-ul o spune

Răspuns utilizator avertizat
| Maguraa713 a răspuns (pentru Harfagre):

Asa ma gândeam și eu