| Broadband a întrebat:

Puterea unui amplificator este influentata de consumul din retea? Am 2 statii diferite ca firma dar puterea este identita dar pe spatele lor scrie: la una 100w consum si alta 350w.

Răspuns Câştigător
| Mihai_Razvan_1995 a răspuns:

Puterea unui amplificator este influentata de consumul de pe retea pentru ca nu ajungle curentul electric ca cele 2 statii sa functioneze in acelasi timp. Daca le folosesti in acelasi timp. Daca intrebarea ta era daca acele 2 statii sunt diferite, raspunsul meu este ca da! Cea de 350w este mult mai puternica decat cea de 100w nu conteaza firma.

| Broadband explică (pentru Mihai_Razvan_1995):

Ok am inteles e vorba despre un Sony f235r si un tehnics su 810 si amandoua scot la 8 ohm o putere de 40w/canal..doar ca Sony are 100w consum si tehnics 350w consum nu le folosesc in acelasi timp, doar faceam comparatie intre cele 2, se aud aproape identic poate tehnicsu are ceva mai multa distorsiunea la volum maxim dar in rest nicio diferenta. cred ca tehnicsu are nevoie de mult mai mult curent sa functioneze la putere maxima pe cand Sony leneveste cu 100w laughing. oricum multumesc de raspuns tuturor

| Mihai_Razvan_1995 a răspuns (pentru Broadband):

Imi astept funda! laughing

5 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Sigur puterea lor are legatura directa cu energia consumata din retea dar mai conteaza si cum transforma aceasta energie in semnal audio.Totusi diferenta descrisa de tine e foarte mare pentru amplificatoare de aceiasi putere de aceia daca cea dea doua statie nu contine elemente suplimentare de consum atunci e posibil sa aiba puterea mai mare sau de ce nu sa aiba puterea reala scrisa pe ea iar cealalta sa nu fie un amplificator de "firma" sa sa nu scrie pe ea puterea corecta dar asta se poate demonstra la cateva teste facute cu aceleasi boxe.

| horia2012 a răspuns:

Nu. Invers. Cu cat amplificatorul functioneaza la o putere mai mare cu atat va consuma mai mult din retea.
- In cazul tau, consumul lor e diferit din cauza modului de functionare a etajului final din amplificator, cat si a componentelor folosite la realizarea amplificatorului.( circuite integrate specializate, eventual procesoare audio...)

| RELIABLE a răspuns:

Pai aici depinde de componentele dinauntru spre ex una poate sa aiba transformator turoidal si alta clasic de aici diferentele de consum.
Cat despre puterea lor poate fi identica.