| mikey02 a întrebat:

Salut, am 2 boxe Geepas si vreau sa iau un amplificator separat pentru ca s-a stricat placa de baza, insa nu stiu exact puterea necesara. Pe spatele boxei scrie PMPO 1200W, Power 150W, dissipative power 100W, Independenta 4-8 ohm. Am nevoie de unul cu putere de 300W (150W pe canal) sau de 200W (100W pe canal)?

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Cel mai probabil au o putere RMS de 50W.
Dar nu se intampla nimic sa zicem daca ai un amplificator de 200W, conteaza la cat dai volumul.
Un amplificator slab doar distorsioneaza mai tare cand incerci sa obtii putere de la el si in general arde tweeterele.
Cumpara-ti linistit un amplificator sh de 2x80 2x100 fara prostii5. 1sau 7.1.Marantz,NAD, Yamaha, Rega, Luxman etc.E olx-ul plin.Costa mai putin decat sa repari boxele. Apoi cu timpul iti cumperi si doua boxe decente

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La amplificator nu s-a stricat placa de baza, sau ars tranzistorii finali din cauza boxelor prea mici le ai dat la maxim si ai prăjit finalii, finalii se schimbă cu altii exact acelasi model, in ianuarie dul la un atelier reparatii audio amplificatoare si ei il vor repara au ei piese. Si tot ei iti vor recomanda boxe pentru statie

| Frank51 a răspuns:

Având în vedere că sunt niște pocnitori, ia liniștit orice amplificator găsești din asta la 300 de lei cu 2x30W, că mai mult nu duc boxele alea.