| Stefan3D a întrebat:

RAPID! O placa video GDDR2 SI SUBLINIEZ ca Gddr2, merge la o placa de baza DDR2?
Si care e diferenta dintre DDR2 si GDDR2?
Si subliniez din nou ca una incepe cu G! tongue

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. G vine de la Graphic si se foloseste numai la placa video ( englezii folosesc "placa grafica"). DDR= Double Data Rate si se folosete la orice cale de transfer (memorie, placa video).

| Stefan3D explică (pentru Salontanul):

Pe romana, da?happy

| Salontanul a răspuns (pentru Stefan3D):

Ce? Singurul lucru care nu ti l-am tradus era DDR dar suna ca in romaneste: rata de transfer date dubla. Ce sa-ti mai spun? Ce inseamna transfer, placa video? Nu inteleg!

9 răspunsuri:
| Stefan3D explică:

Deci nu e diferenta dintre DDR2 si GDDR2!?

| LowWw a răspuns:

In primul rand placile video sunt GDDR, GDDR3 si GDDR5, nu exista decat la rami DDR3 si DDR2.

Explica-mi ce vrei sa faci si te ajut.

| Stefan3D explică (pentru LowWw):

OK, multumesc, dar deja am achizitionat o placa video si trebuie sa acord calificativul lui Salontanul, Multumesc pentru interes!

| Salontanul a răspuns (pentru LowWw):

Uita-te pe siteuri si ai sa vezi ca la placile video majoritatea folosec fara "G" findca se stie ca este vorba de memoria unei placi video.

| LowWw a răspuns (pentru Salontanul):

Http://www.emag.ro/placi_video/

toate sunt cu G in fata.

si poti sa pui orice placa video daca ai slot PCIe si placa vieo tot PCIe, doar ca iti trebuie si o sursa buna.
Si el spunea ca vrea Placa video Gddr2 care nu exista si ca vrea sa o puna pe placa da baza care accepta numai rami DDR2 si poate sa pun orice placa video numai ca ramii nu pot sa fie numai ddr2 si asa ca mai informeaza-te tu!

| Salontanul a răspuns (pentru LowWw):

Stii? Esti interesant! Iti alegi ce-ti convine tie. Ia uita-te pe o colectie de siteuri (nu pe unul singur) : http://www.compari.ro/placi-video-c3142/tip-memorie-ddr2/
Si nu poti sa pui orice vrei. Ca eu am slot pentru GDDR 3 si nu-mi mai merge placa video cu GDDR2. Incetineste sistemul si placa se incalzeste la maxim.Si daca nu exista placa GDDR2 cum de ti-am dat eu linkul cu GDDR 2? Asa-i ca vorbesti sub influenta substantelor luate pe nemancate? Eu repar computere si mucea vine sa-mi dea lectii. Hai sictir!

| Stefan3D explică (pentru LowWw):

Pe unele site-uri nu sunt cu G in fata si fiindca nu ma pricep aproape deloc la placi video am crezut ca e o diferenta... Multumesc pentru ajutor!