| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Recent am cumparat de pe un site de produse second-hand o carcasa, un cablu sata si un ventilator de 12V cu 4 pini pentru la noul meu PC. Insa ventilatorul e cam zgomotos, adica porneste lent cand aprind pc-ul iar mai apoi baga viteza calumea. Tin sa mentionez ca ventilatorul il folosesc sa tin temperaturile unui ASUS Silent HD5450 1gb ddr3 64bit in frau deoarece aceasta placa video nu are ventilator, ci doar un radiator mic care nu ajuta cu mai nimic. Deci e normal sa se invarta asa de repede? adica face si oleaca de zgomot.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unde ai conectat mufa cu 4 pini a ventilatorului?
Sunt convins ca ai bagat-o la intamplare, unde ai gasit loc pe placa de baza.

Pentru racirea placii video ai nevoie de un ventilator de 12V cu doar 2 fire, pe care sa le conectezi la firele de la sursa, firul negru fiind masa, iar cel rosu legat la 5V (eventual 12V).

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru Bula):

Nu cred ca ai inteles... Placa de baza respectiva are doar un singur port de ala pentru un al doilea ventilator( 4 pini)... Acolo l-am conectat! Eu il tin montat undeva in fata placii dar la o anumita distanta pentru a mai tine temperatura placii in frau.

| Bula a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Aceea mufa pe placa de baza nu este pentru placa video.
Doua asemenea conectoare sunt, de regula, pe placa de baza: unul pentru cooler-ul procesorului si altul pentru ventilarea intregii carcase (de regula in mijlocul placii de baza). Doar aceste doua conectoare sunt cu mai multe fire, fiindca rotatia acestor ventilatoare este comandata in functie de senzorii aferenti de temperatura.
Placa video necesita racire permanenta (prin radiator) si se poate suplimenta cu un ventilator, cu turatie constanta (cu 2 fire), alimentat cu 5 sau 12V in functie de nevoia placii video. Acel ventilator nu necesita reglaj de turatie si se alimenteaza direct de pe o mufa de alimentare pentru hard disk-uri.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru Bula):

Omule... tu crezi ca is batut in cap? Evident ca stiu ca port-ul ala cu 4 pini de pe placa de baza nu e pentru a pune ventilator la placa video! Insa eu pentru asta folosesc ventilatorul... Ce nu intelegi?

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru Bula):

Am intrebat de ce se invarte atat de haotic ventilatorul! Nu altceva!

| Bula a răspuns (pentru AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim):

Vad ca tu nu intelegi.
Daca primeste comenzi haotice, atunci evident ca merge haotic.
Ti-am scris deja de mai multe ori: tie-ti trebuie un ventilator cu 2 fire, FARA comanda de turatie suplimentara!
Ia-ti un ventilator simplu cu 2 fire (15 lei) si ai rezolvat problema.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi este clar, fiind second hand ai luat ceva ieftin si prost.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un calculator adevarat nu il faci frate din piese la mîna a doua, il faci din piese originale noi nouțe cu garantie 2-5 ani, pe procesor, pe placa de baza pe tot ce intră in unitate, ca doar pentru tine il faci, asa daca faci o bataie de joc poti face un calculator din piese vechi si va merge ca un tractor. Baftă.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru CristiDinBucuresti):

Daca ai bani iti permiti sa ti-l faci nou din magazin laughing)

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am cautat piese cat mai bune! Nu te gandi ca am luat ce mi-a iesit in cale pe moment si gata! Tot ce am in Pc-ul respectiv l-am luat cu cap si intr-o stare cat mai buna! De 500 si ceva lei cat am dat in total pe el ii ok!