| Ymlazzar a întrebat:

Recent mi-am dat seama ca la un prieten ii' merg mai bine jocurie ca la mine si culmea ca el are 2gb un pentium 4 seria 600 nu stiu cat si un gainward nVIDIA geforce 8400 gs si eu am 4 gb ram un pentium 4 530j si un msi ati radeon hd 5450 Din ce cauza lui ii merg jocurile mai bine?

11 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

La ce frecvente merg procesoarele? Cele 2 placi video sunt FOARTE asemanatoare iar desi tu ai 4gb ram, pe el s-ar putea sa-l ajute procesorul seria 600 fata de 530 al tau mai ales daca are o frecventa mai mare decat al tau.

| Ymlazzar explică (pentru Nickname1890):

Deci. frecteventele sunt aceleasi numa ca diferenta este dintre cele 2 procesoare modul de rulare al lui ruleaza pe 64bit 2 mb cache si a meu nu ruleaza si are 1mb chache asta e diferenta si intre 2 placi nu sunt asemantatoare am scris si mai sus...happy

| Nickname1890 a răspuns:

Nu sunt astea placile: http://www.emag.ro/......E0HV3BBBM/

http://www.emag.ro/......EW5H2BBBM/

Eu de aici imi dau seama ca a ta suport DX11 asta ar fi singura diferenta.

Incearca sa reinstalezi windowsul, instaleaza ultimul driver al placii iar daca in continuare merg jocurile mai prost s-ar putea sa fie de la procesor totusi.

Inca un aspect important la ce rezolutie jucati?

| Ymlazzar explică (pentru Nickname1890):

1024X800 parca. da asa big grin si nu nu sunt astaea ci e asta w w w. emag.ro/placa-video-msi-ati-radeon-hd-5450-1024mb-gddr3-64bit-dvi-pci-e-r5450-md1gd3h-lp/pd/EXH97BBBM/ de aicia am cumparato

| Ymlazzar explică (pentru Ymlazzar):

Si m-am incurcat nu e 8400 gs e http://www.emag.ro/......E0PV2BBBM/

| Nickname1890 a răspuns (pentru Ymlazzar):

Da, radeonul este clar peste aceasta Nvidia... ai ultimul driver instalat?

| Ymlazzar explică (pentru Nickname1890):

Da il am

| Nickname1890 a răspuns (pentru Ymlazzar):

Incearca sa reinstalezi windowsul si sa formatezi toate partitiile, sau daca nu vrei sa le formatezi da-le un defrag.

| Ymlazzar explică (pentru Nickname1890):

OK

| PolBoss a răspuns:

Probabil placa video este mai buna.

| Ymlazzar explică (pentru PolBoss):

N-are cum a lui suporta dx10, cpu 450, 512mb a mea dx11, cpu 600, 1gb