| AdyIndia a întrebat:

Recent mi-am reinstalat windowsul (10), am cateva fisiere in formatul txt, si vreau sa le setez sa se deschida mereu in notepad, se deschide temporar, si dupa ce le inchid se deschid din nou in txt, cum fac sa le setez permanent in note pad, dau funda!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

- Click dreapta pe fișier
- alegi open with
- alegi choose another app
- derulezi, alegi more apps
- derulezi și aleg NOTEPAD
- dacă nu e vizibil nnotepad în listă, alegi look for another app
- derulezi și cauți notepad in c:\windows\system32
- bifezi caseta always use this app to open...

| N0xEterniS a răspuns:

Click 2 pe fisierul respectiv, properties si sus ai '' Opens With'' - click pe ''Change'' si alege Notepad, OK si gata.

| AdyIndia explică (pentru N0xEterniS):

Pe windows 10 nu-mi apare chestia aia...

| N0xEterniS a răspuns (pentru AdyIndia):

Windows 10 am si eu si chiar am verificat inainte sa-ti raspund big grin

| AdyIndia explică (pentru N0xEterniS):

Deci el se deschide in note pat, dar formatul lui ramane de txt, daca intelegi ce zic