| lauh a întrebat:

Recomandare sursa pentru un i7 2600, 8gb, 2 hdd, 5 ventilatoare, pb Asus p8 h67, placa video inca nu stiu ce pun, poate recomandati si placa pana in 600 second. si sursa maxxxim 300 ron.

5 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

Ca sursa recomand aceasta sirtec semimodulara
Sursa e certificata 80+ bronze si din specificatii tine si crossfire sau sli.Deci nu se pune problema ca ar fi de prosta calitate.

www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-smart-550w-ep-550s/

Iar ca placa video, nu recomand sa te uiti pe piata Sh la componente pc.
Mai bine o placa video mai slaba cu 10% noua decat una SH dar facut pe easi oc+furmark-"stresata"

La 600lei ai gtx650 ti boost, sau dca nu poti face efotul de 40 lei, atunci ai gtx650ti/hd7790.

Daca iei ti boost alege varianta de 2gb pentru ca are frecventa procesorului 6000mhz fata de cea de 1gb de 5000mhz.

| Osirius a răspuns:

Placi video de pana in 600 SH gasesti HD7850 sau GTX660.
Sursa ce ti-a recomandat-o sdrv e buna.

| lauh explică (pentru Osirius):

La hd7850 ma gandeam si eu...dar am auzit zvonuri cum ca, o placa nVIDIA ar lucra mai bine cu proc Intel?

| Osirius a răspuns (pentru lauh):

Alea sunt cretinisme venite de la fanboy penibili. Orice placa AMD merge cu orice CPU Intel la fel de bine ca o placa Nvidia cu orice CPU AMD si invers.