| Robert001177 a întrebat:

Recomandari pentru un Laptop Gaming de 3000lei?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Gaming si 3000 de lei nu este cam putin?
Vorbim de jocurile video actuale care au fost 'impinse' de Nvidia catre Ray Tracing sau de jocurile de acum 10 ani?
Sunt doar realist, in rest conteaza la ce gaming faci referire, la vreun joc indie modest care merge cam pe orice PC mediu sau unul precum Cyberpunk 2077 care in RT si 1440p e nevoie fie de un PC de +5000 lei fie laptop de 10.000.
Stiu foarte bine ca in domeniul acesta bugetul indica si performanta.
Am zis mereu pentru amatorii de jocuri eu recomand consolele, PS5 este inca o consola fantastica, anul viitor apare PS5 Pro, daca ai un tv capabil de 4k si 100 Hz de ce as mai sta pe gaming piratat de pe torr3nt3? jocurile pentru console sunt oricum super bine optimizate in timp ce pasionatii de gaming de pe PC de cele mai multe ori descarca jocurile din locuri dubioase si nu se bucura de optimizarea aceluiasi joc cumparat de pe platforme serioase precum steam sau oricare alta asemeni.
Stiu foarte bine ce poate un PC de top, un laptop sau o consola.
Zic doar ca unii desi se dau gameri nu au nicio treaba cu realitatea nici macar nu ofera suport (bani) celor care dezvolta aceste aplicatii (jocurile) pe care ei le prefera atat de mult.
Eu numai sunt gamer, ma plictiseste mult asta, am un PS4 si un Pro care stau degeaba batute de praf.
Cu alte cuvinte multi din industria asta isi cumpara Audi S6 nou dar baga motorina de la vapoare ca este mai ieftina!
Ma scuzati am divagat!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La 3000 de lei nu prea e loc de preferinte, alegi ce gasesti cu specificatii decente.
Mie mi se pare ok asta: https://altex.ro/......2K2008KRM/
Poate asta ar fi si mai bun, fiind Intel, dar nu stiu daca 8gb ram sunt suficienti de acum inainte: https://altex.ro/......HQEKEX008/

| EDUARDX2000 a răspuns:

Acer nitro 5
Și
Lenovo ideapad 3 amd ryzen 5 5500 (laptopul meu, se descurca foarte bine pe jocuri si poti sal gasesti chiar mai ieftin, eu l-am luat cu 2500 de lei de pe siteul altex)