| Ssssmokin a întrebat:

Revin cu inca o intrebare. Conteaza ce procesor am pentru placa video? Adica sa o duca? Momentan am un Intel celeron g530, ce placi video duce? Poate duce un r7 240 1gb gddr5?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mare nu conteaza. In situatia in care placa este foarte performanta va lucra mai repede si procesorul mai incet se poate sa se incurce (efectul bottleneck). In cazul tau procesorul tau avand doua nuclee fizice si doua virtuale cred ca este destul de rapid pentru a lucra cu asemenea placa. Evident, ar trebui si o sursa pe masura stiind ca procesoarele Intel consuma mult si placile video la fel. a ta se pare ca are un consum de pana in 75 W deci nu prea mare. Totusi se aduna. Ar trebui facut un calcul consum si vazut ce sursa ai ca unele surse dau pana in 75 % din cat este scris pe ele.

5 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Conteaza ce SURSA ai! ( spune modelul. )
Cat timp placa de baza are slot pci-express, poti pune orice placa video!

| Ssssmokin explică (pentru CPAElites):

Din pacate nu am desfacut inca calculatorul sa vad ce sursa am.

| modjolica a răspuns:

Dual core la 2.4 nu-i foarte bun.Zic sa-l schimbi cu un i3, i5, daca vrei performante cat de cat.Placa video duce, dar daca procesorul nu trage, degeaba.

| Jipa95 a răspuns:

Nu are absolut nici o treaba procesorul cu placa video ( ma refer la incompatibilitati de orice fel ) dar exista un bottleneck acolo destul ma mare. Nu de alta, dar si eu detin acea placa video iar langa un fx 6300 si 8 gb ram ruleaza gta 5 pe rezolutie de tip 1440x900 medium spre high @40-50fps.
Procesorul acela g530 este unul forte vechi si foarte slab ca performante ceea ce-ti face ca unele jocuri sa-ti sacadeze chiar daca placa video poate mai mult ( bottleneck )