| SoulReaver a întrebat:

S-a ars transformatorul de la router. Are 12v si 400mA. As vrea sa stiu daca se arde router-ul daca il alimentez cu un transformator de 12v si 500mA. Daca nu se arde cam cat ar fi toleranta de ma maxima pe care ar suporta-o?

Răspuns Câştigător
| vigome a răspuns:

Foloseste-l cu incredere ca nu se intimpla nimic. Ceva probleme ar fi daca ar fi mult sub puterea consumata de router (ma refer la cei 400ma). Atunci adaptorul s-ar supraincalzi si s-ar putea arde, dar asa cum spui tu, cu cel de 500ma nu e nici o problema. E ca si cum ai avea o masina foarte grea careia ii pui un motor de putere mai mica, ca daca ii pui de putere mai mare e ok. Nu depasi insa tensiunea de alimentare. Trebuie sa fie cit de cit egala(plus minus citiva volti, nu mai mult de 2)

2 răspunsuri:
| Bybanu a răspuns:

Volti sa nu depaseasca...pai nu cred ca mult fata de cel normal

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Eu zic +30 ma maxim dar probabil in timp orice ma in plus strica.