| IonutCG90 a întrebat:

░S░a░l░u░t░ ░T░P░U░
~Cel mai mic PC din lume, Intel® Compute Stick acum și în România la prețul de 739 lei.
~Păreri?

3 răspunsuri:
| Gabitzu246 a răspuns:

Acest Intel compute stick este gandit mai mult pentru cei care vor o mobilitate mai buna, noi adica home userii nu prea avem ce face cu el, pentru marimea lui intr-adevar, are performate de admirat, dar mai mult de o navigare pe net, un film si hai si un joculet mic nu prea ai ce face cu el.

| IonutCG90 explică (pentru Gabitzu246):

Da. Gândeștete acum 30-60 ani computerele erau de mărimea unui dormitor dacă nu chiar două, ideea este bună dar prototipul este încă la un nivel primordial.

| danutzu96 a răspuns (pentru IonutCG90):

Eu am raspberry pi model A (l-am luat mai demult) si iti pot spune ca la unele chesti ma surprinde dar puterea de procesare a minicalculatoarelor astora este comparabila cu cea a telefoanelor. Raspberry pi a fost conceput pentru educatie, programare, vizionare filme (foloseste GPU pentru asta, are si un OS dedicat XMBMC) si pentru electronisti (poti conecta relee cu care sa controlezi motoare, poti face drone si alte minuni)Inlocuirea pc-ului de acasa nu prea o poate face.