| SonicAndrei a întrebat:

Să las Windows Updates activat? Tocmai mi-am reinstalat windows-ul (în loc de 7 Ultimate 32 biți am pus 7 Professional 64 biți) deci încă nu am făcut nici un update (de fapt s-a făcut ceva după ce am instalat driver-ele). Știu că nu e bine să intre Windows Genius, dar îl pot scoate. Aș vrea să las Automatic Updates o vreme pentru niște update-uri pe care eu le consider importante.

PS: Înainte calculatorul de pornea mai rapid (mă refer doar la „Welcome"). E de la windows sau de la update-uri? Înainte se făceau toate update-urile și nu am observat nici o problemă.

Răspuns Câştigător
| perladunarii a răspuns:

Salut,
update-urile sunt menite sa imbunatateasca lucruri nu sa le strice! Eu zic sa lasi automatic updates, oricum daca vrei le instalezi daca nu dai cancel!

10 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
E o decizie care iti apartine, asta daca vrei sa te bucuri de un windows cu update-uri la zi.
Floseste cu incredere remove wat si nu o sa mai ai probleme cu windows genuine, asta daca nu dispui de o licenta PRO.
Verfica cu atentie programele din startup.
Cu cat sunt mai multe, windows-ul va porni mai greu!
Acum intra in start si scrie in search msconfig.
Du-te la boot si dai jos la advanced options.
La number of processors treci numarul de procesore.
Daca ai quat core treci 4 sau 2 pentru dual core.
La maximum memory treci memoria de care dispui.
Acum windows-ul va porni mult mai repede, daca ai quad core chiar si de 10x.
Succes!

| nuarde a răspuns:

Sfatul meu pentru tine este să-ți instalezi Ubuntu. De ce? Păi hai să-ți explic! În primul rănd la update-uri, ai acolo o setare care doar te anunță dacă sunt update-uri de făcut, deci, faza cu lăsatul deschis nu are absolut nici o problemă. Poți lăsa deschise updateuri-le, atîta vreme căt poți seta ca acestea să nu se instaleze automat. Ai făcut o greșeală enormă prin faptul că tu trebuia să instalezi windowsul, apoi să-l defragmentezi, asta după ce îți opreai backap-ul, apoi trebuia să intri in cmd și să scrii powercfg -h off pentru a șterge cei 3 giga care sunt aiurea acolo. Abia după toate acestea terbuia să faci update-urile, apoi puteai sa instalezi și driverele pc-ului. Apoi un firewall bun, apoi un antivirus gen avira. Dacă nu te pricepi să instalezi windows, mai bine instalează Ubuntu, fiindcă ăla își face toată treaba singur. La cum ai instalat tu windowsul dacă o să te țina 2 luni, poți să fii fericit. Apropo, puteai să instalezi ori ce update fiindcă el are debifat acel update care îți activează windows genius, ăla se debifează automat. Acum depinde și de unde ai windowsul. În fine, sunt multe tare de făcut înainte să instalezi un windows. Baftă!

| TeDrqq a răspuns (pentru nuarde):

Sunt total de acord cu tine, o mica (MARE) problema, DirectX nu ofera suport pentru Linux si cum 80% din useri de computere sunt adepti ai jocurilor nu ai ce face happy

| nuarde a răspuns:

Atunci cand îți instalezi update-urile de securitate plus celelealte update-uri, pe un windows din ăla știi tu de care, pc-ul îți merge greu și cu mult lag. Este recomandat a nu se instala toate update-urile, în fine, aici trebuie să știi ce și cum să faci. Nu vreau să mă contrazic cu tine, e pur și simplu părerea mea de om care am și Linux și windows! Sper să nu te superi! tongue

| nuarde a răspuns:

Pentru toți utilizatorii de TPU, vedeți că KODRUTZ, jignește aiurea pe toata lumea, efectiv se baga in seamă cu toată lumea si jignește aiurea. Probabil că cerșește atenție și nu știe cum să facă! Plus că acesta copiază răspunsurile altora și și le însuște ca fiind ale lui! Eu l-am rugat de multe ori să-si vadă de viața lui, dar se pare că omu e puțin sărit după fix!

| KodrutZ a răspuns (pentru nuarde):

N-ai tupeu daca nu platesti un spot de 30 de secunde pe care sa il dai pe cel putin 3 canale de televiziune cu aceste informatii vitale pentru tara!
P.S. Administratorii TPU ce ti-au facut ca sa ii jignesti si pe ei? Om fi tatz un pic luati, dar tu sigur suferi de paranoia de-acum. Nu de alta, dar tot nu ai dat macar UN EXEMPLU de raspuns de-al meu copiat din alte parti.

| nuarde a răspuns (pentru KodrutZ):

Eject bă de aici. Latră la altă masă! Mergi și fă compuneri în altă parte! laughing

| nuarde a răspuns (pentru KodrutZ):

Ți-am zis de o mie de ori, nu mai jigni lumea aiure, nu te mai băga în seamă aiurea, și închide-ți celelalte profile TPU care le deții. Tu jignești toți utilizatorii de pe acest site, iar eu jignesc administratorii acestui site fiindcă nu îți inchid contul ție și te lasă să jignești pe toată lumea. Am rugat pe toată lumea de pe acest site să te evite fiindcă ești un șarlatan care îti place să te bagi in seamă și să jignești. Dacă tu mai jignit mai sus, ce exemplu vrei să-ți mai dau? laughing Citeșteți comentariul tău și atunci vei înțelege de ce mă leg de administratorii acestui site.

| pribegi a răspuns:

Salut.Daca windows-ul e tras de pe net nu se merita sa faci update-uri deoarece o ia "crazy".