| MadalinG99 a întrebat:

Sal am cumparat un router de la eMAG tenda w316r si nu stiu cum sa il instalez m-am chinuit dar nu reusesc am net de la akta va rog ma puteti ajuta pas cu pas va rog mult

Răspuns Câştigător
| robytoby a răspuns:

Am uitat sa-ti spun, dupa ce ai facut conexiunea la net prin cablu, trebuie sa faci niste setari, le gasesti in manualul routerului la pagina 6 si 7, toate setarile de acolo sa fie trecute pe automat salvezi cu ok si apoi faci setarile la router.

| MadalinG99 explică (pentru robytoby):

Am sunat la cei cu netu si m-au ajutat mersi oricum

4 răspunsuri:
| robytoby a răspuns:

Cum te conectezi la net, prin user si parola?

| robytoby a răspuns:

Trebuie sa faci intai setarile la net prin cablu fara router, dupa ce ai facut asta,
intri in start->run->cmd(atentie in windows 7 trebuie sa dai clic de dreapta pe cmd, si alegi run as adninistrator)->introduci comanda ipconfig/all si dai enter, faci o captura la toata imaginea ca sa ai toate datele necesare pentru configurarea routerului.
Noteaza pe hartie Physical Address, IP, SubinetMask, Default Gateway cu atentie, daca treci ceva gresit nu se face conexiunea prin router.
Toate astea plus username si parola le introduci in router.
Ai reusit sa intri in interfata routerului?
Ce vrei sa treci prin router? Calculatorul sau laptopul?