| youcon a întrebat:

Am si eu o problema.Cand aprind pc dupa 2 minute mi se stinge. Apoi daca il aprind peste 10 minute imi merge.Stie careva care e problema?
DAUU FUNDAA!

4 răspunsuri:
| tteo92 a răspuns:

Salut!
Verifica in bios daca ai auto shutdown pe enable, daca e enable, pune sa fie disable. Daca nu stii unde gasesti optiunea, fa doar un reset la bios, si revine biosul la setarile din bafrica.
Resetul il faci asa: decuplezi pc-ul de la reteua electrica, desfaci pc-ul si te uiti pe placa de baza si o sa observi o baterie mica intr-un slot rotund, o scoti din slotul ei si o ti scoasa pentru 5 minute, apoi o reintroduci in aceas pozitie, si aprinzi pc-ul.
Bafta!

| fabilescu a răspuns:

Ar putea sa fie de la procesor.descarca asta http://www.alcpu.com/CoreTemp/ si daca procesorul sta in idle in 60 de grade e o problema

| Muresan_Filip_1996 a răspuns:

Curatal de praf, poate nu mai merge ventilatorul cum trebuie.Iai facut overclock?

| kostin3 a răspuns:

O cauza ar fi ventilatorul procesorului. desfaci capacul carcasei ca sa vezi ventilatorul de pe procesor si pornesti PCul.
La prima pornire (cand in mod normal se inchide dupa 2min) vezi daca se invarte acel ventilator sau daca se invarte mult mai incet decat atunci cand il pornesti a doua oara (peste 10min).
Daca la prima pornire nu se invarte sau observi ca se invarte prea incet (in comparatie cu ce face la a doua pornire) atunci ar trebui inlocuit.