| catalin_1480 a întrebat:

Sal am si eu o problema cu mouse de la pc, am un mouse optic, ledul este aprins dar nu mai raspunde la comenzi pur si simplu cursoru ramane blocat pe ecran, am incercat sa il scot si sa il bag la loc dar nimic, am incercat si cu alt mouse de asemenea nimic, restul componentelor merg, windowsu nu are probleme, ce pot sa fac?

4 răspunsuri:
| εїз a răspuns:

Şi mie mi se blochează uneori mouse-ul, şi am dat în jur de 8 milioane pe el, acum se blochează. Sunt două posibilitaţi.
1. Nu merge din cauza că în spatele unităţii unde bagi tastatura, poate s-au rupt alea pe acolo.
2. Ai viruşi în calculator.

Mie unu, de asta nu îmi mai merge, pentru că am viruşi în calculator, am tot încercat, am schimbat şi unitatea doar ca să vad dacă merge, pentru că aveam o unitate nouă, nu a mers, am reinstalat windows-ul, şi ce crezi? A mers.
Încearcă şi tu aşa, dacă nu este faza cu viruşii, sigur e faza cu ce ţi-am spus la prima variantă. Dacă nu, ia-ţi un alt mouse, e ieftin, depinde de care vrei să-ţi iei.
Pa, pa

| Parker a răspuns:

Click dreapta pe Computer - manage - Device manager. Vezi ce e cu semnul!(exclamarii) acolo.
Presupun ca s-a ars usb-ul respectiv(de la unitate, unde bagi mouseul ). Incerca sa bagi in alta "casuta" usb acolo in spatele unitatii.

| Nobody_4790 a răspuns:

Pai banuiesc ca s-a stricat ceva in el.deci:-j.i-ati altu' man!:)vreo 40 de ron. a4tech.;). succes! http://www.zuum.ro/pagina.php?id=1276

| catalin_1480 explică:

Pai am formatat windowsu si tot nimic iar mouse nu are nimic ca ledu merge si am incercat si cu alt mouse, poate aveti dreptate si s-a ars portu ala in care il bag, cred ca am sa imi iau un adaptor usb pentru mouse ca sa il conectez prin usb, revin cu informatii si cu funda dupa ce rezolv