| alexhr a întrebat:

Sal
As vrea sa imi instalez Windows 7 dar am un sistem cam slab si vreau sa imi spuneti daca s-ar misca cat de cat daca voi dezactiva unele functii, efecte vizuale etc.
Procesor: Intel Pentium 4 630 3.00 GHz
Memorie RAM: 512 MB
Video: Intel 82945G Express Chipset Family 128 MB
80 GB capacitate hard-disk
Stiu cerintele oficiale si cere 1 GB RAM dar vreau sa imi spuneti daca totusi va merge si pe acest sistem.

Mai am o intrebare: Dupa ce introduc dvd-ul cu Windows 7 si dau restart imi va boota de pe dvd daca am ca unitate DVD-ROM?

7 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cumpara un RAM de 2 Gb! costa 80 de lei! Ca sa instalezi windows 7 pe el! Pentru a incepe bootarea de pe CD trebuie setat din Bios prima bootare sa se faca de pe CD!

| bogdan3vl a răspuns:

Da iti merge dar faci o mare prostie eu il am mai performant ca al tau cu mult ceste cesintele windowsului dar am renuntat in maxim o luna la el e f varza mergea bine la mine dar peoblema e ca nu mergeau multe programe pe care eu le foloseam in xp nu mai mergeau unele jocuri se deschideau mai greu programele faceam multe figuri ma enerve raude tot eu am renuntat si mi-am bagat iar xp.mai bine nul mai baga ca o sa-ti para rau

funda?big grin

| semix a răspuns:

Salut. o sa mearga win7 32bits. si ca sa.ti poata boota trebuie sa ai din bios setat boot device priority -> DVD... bafta big grin

| 1Many a răspuns:

@bogdan3vl
Daca nu cunosti nu mai vorbii si nu mai cersi funda.
OnTopic : Iti recomand sa rami la xp pentru ca o sa iti mearga foarte greu, pe cei care ii mai auzi ca nu merg programele care mergea pe Xp, aia sunt niste copii care abia au invatat sa instaleze Yahoo Mesenger.
Bafta

| Ambassaderåd a răspuns:

Salut! Prima intrebare. raspunsul e Nu. doar poti face sa instalezi un sp2 si sa pui o tema generala de Wind. 7. A 2-a intrebare nu prea cred. nu pot spune DA sau NU.

| paunmarianbr a răspuns:

Da iti merge.
Eu am procesor AMD 2 GHz
Ram 2 GB
Placa Video-128 MB
Dar daca o sa bagi jocuri sau o sa te uiti la filme HD nu o sa-ti mearga bine
Daca navighezi pe net si pentru o melodie iti merge bine
Si cand instalezi windows 7: restarteaza pc-ul, apoi intra in bios dupa tata DEL, apoi selectezi sa-ti booteze de pe CD-rom, apoi apesi F10 sa salvezi setarile.
Apoi pc-ul se restarteaza si iti va boota automat de pe dvd.
Bafta si Succes

| vatif a răspuns:

Am experienta in IT peste 15 ani si iti spun sigur ca ai configuratie destul de buna, deci poti instala Windows 7 fara probleme - sursa: http://vatif.com