| Mitrutz_Mitrut_1997 a întrebat:

Vreau sa stiu care dintre urmatoarele memorii RAM este mai buna: http://www.emag.ro/......D0HP1BBBM/ sau http://www.emag.ro/......D68SRBBBM/
Aceasta placa de baza ASRock H61M-VG3 suporta cele doua memorii RAM?
P.s mai am in calculator o memorie RAM 2 GB 1333 Mhz
Pe ce frecventa va lucra?

9 răspunsuri:
| edit28 a răspuns:

Cea cu 1866mhz exclusa din start pentru ca nu o suporta placa de baza.

Ai putea s-o iei pe cea cu 1600mhz dar cel mai indicat ar fi sa cumperi tot una de 1333mhz DDR3 pentru ca altfel risti sa nu functioneze la capacitate maxima sau chiar deloc.

Si vezi ca iti trebuie Windows pe x64 bit daca vrei sa folosesti mai mult de 4GB RAM in total.

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru edit28):

Eu o vreau specializata in gaming!

| edit28 a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Asa si?

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru edit28):

Deci mi-o recomanzi pe cea cu 1600 Mhz? Sa zicem, poate dupa achizitionarea memoriei RAM cea cu 1600 Mhz, fac 6 GB RAM 1333 Mhz si vreau sa iau jocul FIFA 15 tinand cont ca am:
Procesor: Intel Pentium G2130 3.20 Ghz
Placa Video: NVIDIA Gainward GeForce® GT 630 2048MB
Si desigur 6 GB RAM, dar tinand cont de cei 4 GB care sunt specializati in gaming!

| edit28 a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Daca o cumperi pe aia de 1600 o sa ai in total 6GB RAM care vor functiona tot la 1333 pentru ca asa sunt cei 2GB pe care ii ai.

Despre ce specializare in gaming tot vorbesti? La RAM conteaza doar tipul (DDR2 sau DDR3), capacitatea (GB) si frecventa (Mhz). Restul e publicitate si marketing.

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru edit28):

Frecventa conteaza in jocuri? Mi-ar rula FIFA 15 conform sistemului de mai sus?

| edit28 a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Conteaza foarte putin. Pentru jocuri, cele mai importante sunt procesorul si placa video, si GT 630 e cam la limita pentru fifa 15. Poate merge pe low settings.

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru edit28):

Deci imi va merge fara lag macar la low settings? Daca achizitionez memoria RAM Fury 4 GB 1600 Mhz si imi schimb sistemul de operare pe Windows pe 64-bit va merge FIFA 15 la low settings?