| DaniTDCI a întrebat:

Sal TPU am un amplificator audio de casa, nu auto, si dupa un timp indelungat de aproximativ 10-15 minute de folosire, nu chiar la maxim (precizez ca am doar 1 tub de bass deocamdata sad...) se restarteaza dintr-o data. ce poate fi? supraincalzire nu chiar ca nu se incalzeste tare carcasa aia.

Răspuns Câştigător
| UsualBoy a răspuns:

Este posibil să ai o problemă cu instalația electrică din casă, în sensul că fluctuațiile de ternsiune să fie prea mari și atunci amplificatorul intră în protecție. Încearcă să folosești o altă priză la un prieten și dacă la el funcționează în parametrii normali îți trebuie un stabilizator de tensiune sau un transformator. depinde de fluctuații dacă sunt mai mari sau mai mici de 220V.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu ce intelegi tu prin "restartare". happy
Daca te referi la dereglarea sistemului de comanda si/sau afisare digitala, atubci acesta poate fi cauzata chiar si de u condensator electrolitic puscat.
Apeleaza la un electronist priceput!

| DaniTDCI explică (pentru Bula):

Restartare? se opreste brusc si se aprinde inapoi. ce termen ai vrea sa folosesc? esti culmea rau

Bula
| Bula a răspuns (pentru DaniTDCI):

Este o problema de contact, poate chiar la priza sau in aparat.
Amplificatoarele n-au echipamente digitale programate pe care sa le "restartezi". In cazul tau doar se opreste si porneste din nou.

| IIIshaneIII a răspuns:

Restart=repornire,deci spune corect, probabil aparatul intra in protectie sau la putere mare acesta nu mai face fata, de vina fiind cel mai probabil partea electrica a aparatului si infime sanse sa fie de la reteaua electrica

Răspuns utilizator avertizat
| Arthiom a răspuns:

Mai nou in Romania nu mai exista retea de 220v stabila de cativa ani. Tensiunea de la prisa e undeva intre 230-245v, iar producatorii stiu asta, deci nu ar trebui sa fie o problema (e posibil totusi sa se intample). Vezi ca boxele puse la amplificator sa aiba impedanta corespunzatoare celei de iesire pentru amplificator. Daca amplificatorul spune ca merge cu boxe de 8ohmi sau 16ohmi si tu ii pui de 4ohmi sau de 6, atunci finalii se supraincalzesc si amplificatorul intra in protectie.