| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU, am un mp3/mp4 Samsung Galaxy Player 50 si am auzit de la cineva ca as putea folosi internet pe el cu un adaptador si as folosi la fel ca pe telefon fara sa fie nevoie sa ma conectez la wireless, stie cineva?

2 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Nu se poate asa ceva! Atata timp cat n-are antena pentru retelele GSM nu vorbi, doar prin internet, adica Wi-fi (daca n-are antena GSM n-are nici slot pentru cartela SIM).
Gasesti in Google Play aplicatii pentru vorbire prin internet, sau instalezi Yahoo! Messenger cu plug-inurile necesare si poti vorbi si video Free prin net, sau cu Skypewinking

| introduaicinumele a răspuns:

Am inteles de prima data, dar, nu se poate asa ceva... nu exista acel adaptor, am cautat pe net si n-am gasit nimic, oricum, nu cred ca se poate asa ceva... daca ar exista cum l-ai conecta la acel Player? prin bluetoth?
In fine, acasa n-ai router wireless? Asa sti ca ai net acasa permanentwinking
PS: nici tableta mea n-are slot pentru cartela SIM (3G, pentru internet). Nu este o chinazarie ieftina, este un Asus TF101, si acasa am Wi-fi, cand merg la munte sau la mare am Wi-fi la hotel, unele restaurante au si ele Wi-fi etc.
PPS: am mai citit pe internet mai de mult despre o smecherie, sa conectezi acel modem USB pentru internet care il iei de la Vodafone, Cosmote etc la tableta (sau playerul tau de exemplu). Pentru asta trebuie un cablu Micro-USB la un capat, si la celalalt capat cu USB. Doar ca nu sunt sigur daca functioneaza, si din cate am inteles nu merge pe toate dispozitivele... Poate la asta te gandeai, mai vorbeste pe la Vodafone, altceva nu stiu ce sa spun.
Si inca ceva, daca tatal tau sau mama ta au vreun telefon cu Android si abomanent de telefon, pot face telefonul router Wi-fi, ma rog, unele au in obtiuni "Hotspot Wi-fi", asa fac uneori cand nu gasesc wireless pentru tableta.
Dar consuma mult, si nu cred ca ai chef sa iti vine factura de nu stiu cat...
In alte tari exista Wi-fi cam peste tot, mai sunt si routere puternice si bate semnaul departe, deci gasesti retele gratuite de Wi-fi, de asta cred ca producatorii nu mai echipeaza tabletele cu 3G. Dar in Romania cred ca mai dureaza pana vom avea cam peste tot internet prin wireless...