| pacifistul a întrebat:

Am următoarea problemă. De curând am cumpărat o unitate PC si am parola pe bios. Am incercat metodele tradiționale de scoatere a beteriei cmos si cea cu surubelnita de a face scurt celor 2 pini de langa soclul bateriei. Cand pornesc PC, se încarcă biosul si apas Del ca sa intru in el si sa selectez Load optimised dar cand isi da restart nu se mai aprinde monitorul. Repet din nou această operatiune, monitorul pornește dar imi apare din nou parola de bios, prima data nu imi aparea ca a fost resetata

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil ai BIOS dublu, iar dupa resetarea CMOS (cand selectezi "Load Optimized") o componenta nu-i place.
In acest caz, la o noua pornire, va reincarca BIOS-ul salvat mai demult.

Cum sa procedezi?
1. Resetezi din nou CMOS (baterie scoasa + scurtcircuitarea contactelor jumper-ului, asa cum ai procedat.
2. Cu Del intrii in BIOS, selectezi "Default Settings" sau "Factory Default" (NU "Optimized"! )
3. Salvezi si restartezi calculatorul.
4. Imediat dupa restartare intrii din nou in BIOS (apasand tasta Del).
5. Cauti in BIOS optiunea de salvare a setarilor BIOS, pentru cazul de rezerva si faci salvarea. Acesta va inlocui versiunea veche salvata, ceea cu parola.
6. Iesi din BIOS, iar dupa repornire apesi din nou Del si intrii din nou in BIOS. De aceasta data poti face orice setare doresti. Daca sistemului nu-i va placea setarea noua, atunci va reincarca versiunea "Default" salvata de tine.

Daca si dupa aceste manevre noile reglaje facute de tine se vor inlocui cu BIOS-ul salvat ("Default"), atunci ar trebui sa faci o testare riguroasa a sistemului, mai ales a memoriilor RAM.

| pacifistul explică (pentru Bula):

Treaba e ca monitorul nu mai afiseaza nicio imagine ( e negru). Unitatea functioneaza, dar monitorul nu arata nimic, care o fi cauza?

| Bula a răspuns (pentru pacifistul):

Dupa manevrele din BIOS (probabil ai modificat si setarile de frecventa a CPU si/sau RAM_ii).
Dupa un timp de nefunctionare corecta a BIOS, daca sistemul a fost setat intr-un regim nesuportat, atunci se reincarca din nou BIOS-ul salvat. Trebuie citit manualul placii de baaza, eventual descrierea modului cum se poate forta reincarcarea in BIOS al versiunii salvate.
Din acest motiv am scris inainte ca, SE SALVEAZA doar reglajul sistem default care este functional, verificat.