| d3javw a întrebat:

Sal TPU, daca sterg pasta care mai e pe procesor poate sa'l raceasca mai bine decat o face acum avand in vedere ca procesorul are cam 6 ani pana ii iau o pasta,

10 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Procesorul NU are nici o pasta! E praf, sterge-l si va merge mai bine, adica nu se va incalzi atat de repede! Bafta!

| OldSoul a răspuns (pentru lpavel):

Nu fi asa de sigur, intre procesor si cooler exista o pastra tremoconductoare care asigura racirea procesorului.

| lpavel a răspuns (pentru OldSoul):

Intre, binenteles ca exista, asta e sigur dar pe - sigur ca NU EXISTA! happy

| d3javw explică (pentru OldSoul):

Dupa ce am sters pasta mi-a scazut temperatura cu 15 gradestraight face

| OldSoul a răspuns:

Nu, nu il va raci, iar daca il lasi fara pasta exista posibilitatea sa il arzi, sau sa se supraincalzeasca si sa se opreasca calculatorul brusc...

| halogen001 a răspuns:

Mai bine astepti o zi doua pana gasesti pasta - chiar cu o pasta inferioara si tot e mult mai bine cecat fara. Chiar nu stiu cum ar merge fara. Daca pasta care este acum e uscata si neuniform repartizata, chiar cred ca ar merge mai bine fara, dar mai bine sa il folosesti cu pasta pusa.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Am vazut pe net pe forumuri ca se poate folosi si fara pasta, daca e asezat bine coolerul pe procesor http://www.tomshardware.co.uk/forum/292749-28-thermal-paste

| d3javw explică (pentru halogen001):

Am sters pasta, de la 65 e grade constant fara sa folosesc pc acum sta la 45 constant oscileaza intre 43 si 45 oricum verific mereu temperatura si daca creste o sa iau si o pasta dinaia dar cred ca mai bine fara decat cu pasta de 6 ani))

| halogen001 a răspuns (pentru d3javw):

E foarte buna temperatura de 45 cu oscilatii intre 43 si 45 - eu de ceva vreme nu mai verificasem temperatura - praf nu avea si mi se parea totul perfect. Cand am verificat temperatura - era de 75. Am sters pasta veche - era originala cu argint happy dar uscata de tot, am gasit niste pasta alba siliconica expirata de cativa ani happy, am pus pasta si radiatorul la loc si acum ajunge la maxim 55 la incarcare maxima cum era inainte.

Nu se stie cum reactioneaza la incarcare maxima, dar 43-45 e perfect, nu cred ca va mai scadea dupa ce pui pasta happy

| AlexAlex69 a răspuns:

Pentru a nu risca arderea placii/condensatoarelor din cauza supraincalzirii cumparati o pasta, nu e foarte scumpa si mergi la un service specializat ca sa fii sigur ca e pus la punct procesorul.