| CRISTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII a întrebat:

SAL vreau sa va spun ca eu cred ca laptopul meu este stricat imi arata o eroare la hard disk si se auzea un ticait enervant apoi mi-am luat speed fan si am vazut ca am failed la reaalocated sector count ce sa fac?

2 răspunsuri:
| Catalin970 a răspuns:

Cred ca ti-a cazut hardul, in orice caz, cel mai bun lucru pe care il poti face e sa il duci la un specialist pentru un diagnostic.

| WPP a răspuns:

Iti recomand urgent sa faci rost de un hdd disk extern si iti salveazi toate datele de pe el inainte sa crape de tot! ar mai fi recomandat sa nu il mai inchizi pentru cateva zile intrucat sunt sanse sa nu mai porneasca si asta din cauza diferentelor de temperatura interna intre orpit (rece) si pornit (cald), mentine-l pornit in stadiul functional pana reusesti sa iti faci backup-ul. Inlocuirea hdd-ului se face relativ usor cu ajutorul tutorialelor de pe net iar pretul unui hdd este undeva intre 200 si 450 de ron in functie de capacitate si viteza. Ps. nu iti recomand achizitia unui hdd folosit. Bafta!