| 23927 a întrebat:

Sall all.
Am si eu o problema cu pc...
Cautam un driver pentru placa de baza si-am gasit un driver pentru bios, din greseala am intrat pe el si cred ca mi-a dezinstalat biosul sau nu stiu ce naiba a facut, am intrat pe program si mi-a aparut ca la defragmentare, niste patrate verzi, apoi portocalii, apoi rosii.Si-mi zicea sa resetez pc-ul, l-am restat, si nu se mai aprindea. becul rosu sta aprins vreo 20-30 secunde iar cel verde nu se aprinde de loc... nu stiu ce sa-i fac.
Placa de baza: P4I65G. Oare trebuie sa schimb CMOS-ul?
Sau sa-i resetez setarile. nu stiu cum.

25 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Reseteaza bios-ul daca poti intra in el, daca nu poti intra in el, l-ai bulit, rau de tot, si ori schimbi placa de baza, ori te duci pe la un service sa iti schimbe bios-ul de pe placa...

| doctorandus a răspuns (pentru introduaicinumele):

Subscriu la ce-ai spus. Se pare ca a facut flash la BIOS si astfel a stricat placa mama si a pierdut si garantia pentru ea. Ori cumpara alta placa mama, ori reuseste sa recupereze BIOS-ul (daca n-a bulit blocul de bootare) cu ajutorul unui expert in calculatoare.

| 23927 explică (pentru introduaicinumele):

Merci oricum, dar chestia asta cu resetatul biosului o stiu de 3 ani. Am incercat, am scos bateria vreo 10 minute si degeaba, nu-i de la baterie. Nu stiu ce naiba are...

| KodrutZ a răspuns:

Tu nu stii pe ce lume traiesti, asa ca degeaba iti spune cineva ce sa faci. Pina una alta, eu unul n-am inteles absolut nimic din ce ai zis tu.

| 23927 explică (pentru KodrutZ):

Deci, sa-ti zic mai detaliat: 1.Am descarcat un driver(sau ce era el), eram disperat ca am stat sa caut driverul 2 ore. 2. Scria pe el p4i65g bios v1 parca.
3.Am intrat pe el, s-a incarcat ca la defragmenter. patrate verzi, portocalii, rosii.
4.Mi-a aparut sa resetez pc, l-am resetat.
5.cand sa intre in windows zicea "settings wrong in bios" cv de genu.si arata parca F1 enter setup... si eu l-am resetat in sperata ca va merge.
Sper c-ai inteles acum.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru 23927):

Si trebuia sa dai frumos F1 si sa intri in BIOS. Foarte posibil sa fi pus un BIOS gresit. In cazul asta, ti-o meriti. Daca stai 2 ore sa cauti un update de BIOS, se presupune ca il iei pe ala care iti trebuie... incearca sa duci placa intr-un service. Cu putin noroc, se poate rezolva cu maxim 25-30 RON.

| gabyriel a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Se mai putea intampla ceva si am trecut si prin asta!
Bine la mine nu s-a intamplat din cauza la update ci din cauza socurilor de curent care cred ca sunt responsabile si pentru problema ta!
Mie din cauza curentului m'i s-a dus si procesorul si placa de baza, nu pot spune cu certitudine si la tine dar in momentul in care ai facut acel update este posibil sa fi intrat prea mult curent in procesor sau in placa de baza pentru ca in realitate procesorul da comanda celorlalte componente ale pc-ului adica nu el da comanda el distribuie curentul cum ar veni(le da cu portia)fiecarei componente i'i spune de cat curent are nevoie! Nu e cum cred unii ca sursa da curent pc-ului bla bla.Da ea da curent dar la comanda procesorului!
Du-te la un service si zii la ala de acolo sa-ti testeze fiecare componenta sa vezi ce are
Aceasta problema poate avea mai multe cauze
Bafta
PS: cumpara un ups
http://www.videotutorial.ro/? p=7849
Bafta inca o data
Salut

| gabyriel a răspuns (pentru gabyriel):

23927 apropo de ce ai vrut sa faci update te-a mancat undeva?laughingeu am placa de baza de 1 an si nu i-am facut update si merge brici

| KodrutZ a răspuns (pentru gabyriel):

Prietene, esti total pe linga. Daca ar fi cum zici tu, cum explici atunci faptul ca sursa poate fi pornita direct, fara a fi conectata la placa de baza/procesor? Voltajele sint controlate de BIOS, VRM-urile se afla PE PLACA DE BAZA, eventualele protectii la supratensiune si socuri sint ALE SURSEI, iar lectia finala e - niciodata update de BIOS fara UPS. Eu unul am patit sa mi se duca chiar si o sursa Chieftec datorita socurilor deci, indiferent de cit de buna ar fi sursa, orice utilizator cit de cit intreg la cap TREBUIE sa aiba calculatorul protejat de un UPS. Daca nu, va plati cu mult mai mult intr-o buna zi...

| gabyriel a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu nu am spus ca nu poti porni sursa daca nu e conectata la placa de bazalaughing

| 23927 explică (pentru gabyriel):

De cate ori sa spun. n-am vrut sa fac update la bios! cautam doar un driver pentru VGA la placa de baza, sa incerc placa video incorporata pe placa de baza.

| 23927 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu am vrut bios update, am vrut un driver VGA de pe placa de baza, sa incerc placa video de pe placa de baza.

| KodrutZ a răspuns (pentru 23927):

Atucnci cum sfintul cremvusti ai ajuns sa faci update la BIOS?

| gabyriel a răspuns (pentru 23927):

Atunci clar ca nu e de la update!
Dar nu e important sa spunem noi ce si cum important este daca ai rezolvat-o pana la urma.
Deci? E rezolvata problema?

| gabyriel a răspuns (pentru gabyriel):

Http://forum.chip.ro/archive/index.php/t-87743.html
uite aici problema asta e asemanatoare cu a ta
Trage un ochi;)

| 23927 explică (pentru gabyriel):

Nu, problema nu-i rezolvata. Am nevoei de-un cip sau cum s-o fi chemand ala modelul P4I65G cel negru si patrat bagata intr-un slot in placa de baza, nu stiu de unde sa comand unu... ma puteti ajuta? Va rog frumos. happy

| SmokeyEye a răspuns:

Nici un driver nu ucide placa de baza, problema e de la sursa de alimentare. Daca crezi ca e de la bios, schimba bateria...dar nu cred.

| 23927 explică (pentru SmokeyEye):

Nu este de la placa de baza, am scos tot de la pc-ul care nu mai merge: placa de baza, hdd, rami. si-am pus la alt pc si merge, a mai ramas processoru si placa de baza.

| 23927 explică (pentru 23927):

Vroiam sa zic: sura, hdd si ramii.

| 23927 explică (pentru 23927):

Vroiam sa zic sursa, hdd si ramii.

| gabyriel a răspuns (pentru 23927):

Se mai putea intampla ceva si am trecut si prin asta!
Bine la mine nu s-a intamplat din cauza la update ci din cauza socurilor de curent care cred ca sunt responsabile si pentru problema ta!
Mie din cauza curentului m'i s-a dus si procesorul si placa de baza, nu pot spune cu certitudine si la tine dar in momentul in care ai facut acel update este posibil sa fi intrat prea mult curent in procesor sau in placa de baza pentru ca in realitate procesorul da comanda celorlalte componente ale pc-ului adica nu el da comanda el distribuie curentul cum ar veni(le da cu portia)fiecarei componente i'i spune de cat curent are nevoie! Nu e cum cred unii ca sursa da curent pc-ului bla bla.Da ea da curent dar la comanda procesorului!
Du-te la un service si zii la ala de acolo sa-ti testeze fiecare componenta sa vezi ce are
Aceasta problema poate avea mai multe cauze
Bafta
PS: cumpara un ups
http://www.videotutorial.ro/? p=7849
Asta ti-am spus eu mai sus
E de la procesor si o data cu el t'i s-a dus si placa de baza...cel putin asa cred eu

| gabyriel a răspuns:

Salut
Trebuie sa faci in felul urmator
Pe placa de baza este o baterie alba ca de ceas o scoti o tii 30 de secunde dupa care o bagi la loc
Chestia asta iti va reseta bios-ul si totul va reveni la normal
Bafta sper ca te-am ajutat!
http://pctroubleshooting.ro/topic/2249-resetare-bios/
in link-ul de mai sus ai o imagine ca sa-ti formezi o idee!

| doctorandus a răspuns (pentru gabyriel):

Aia nu e resetare de BIOS, ci de CMOS (memorie cu baterie care pastreaza optiunile de pornire). Memoria BIOS-ului este flash (EEPROM sau NVRAM) si aia se pastreaza si zeci de ani in lipsa oricarei baterii/alimentari.

| gabyriel a răspuns (pentru doctorandus):

Ma poti ajuta si mine cu ceva!?
Am un cont pe youtube, scriul comentariul in acel chenar dar apoi pauza....adica nu il pot posta! Nu am nici un buton de posteaza comentariul sau ceva, sau poate nu il vad eulaughingputin probabil pentru ca m-am uitat peste tot pe paginahappy
In legatura cu problema referitoare la bios asa a patit un prieten de-al meu doar ca la laptop, avea totul pe gri si nu mai putea sa acceseze nimic din meniu
Bafta

| 23927 explică (pentru gabyriel):

Merci oricum.Dar, ce nu itelegi. nu pot face nimic la el, sta monitorul negru si becul verde de la unitate nu se aprinde, doar cel rosu 20-30 secunde apoi se stinge. De la monitor nu e, in acest moment folosesc acel monitor si placa video de la pc-ul care nu mai merge.