| Broadband a întrebat:

Sall am o sursa de pc atx sata 2 450w (asa scrie pe ia) cand e pcu o prit daca stau cu urechea pe unitate se aude un bazait ca de transformator, e normal acel sunet? foarte incet se aude, si daca dau cu mana pe unitate se simte o vibratie asa, ca si cum te-ar corenta? e normala treaba cu bazaitul?
sau e pe duca sursa.

4 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Daca zgomotul nu deranjeaza atunci ignora problema, impamantarea nu are legatura cu bazaitu ci e pentru electrosecuritate. Daca zgomotul e mare atunci provine de la condensatori devalorizati din cauza carora curentul din transformatorul (chopper)sursei isi schimba putin frecventa.

| StangaciuGeorgeRazvan a răspuns:

De obicei toate calculatoarele au un bâzâit acolo. Încearcă să o desfaci şi să o aspiri.

| Broadband explică:

E farmacie inauntru, are 2 zile de cand am suflato de praf.

| NaDeJa a răspuns:

Nu e normal! S-ar putea sa nu fie facuta corect conexiunea la impamantare.Ai grija cu ea...mai bine o scoti din priza cand temini de lucrat la PC.happyeu am patit ceva asemanator...cand era conectat la priza, curenta tot ce tinea de "metal"in apropierea prizei.mai exact, caloriferullaughing