| ScortSyndicate90 a întrebat:

Sarbatori fericite craciun fericit si la multi ani tuturor! La transformatorul de la calculator (pc) de la unitate se aude un sfarait un bazait, este foarte incet se poate auzi doar daca ascult cu urechea lipita de el sau daca e liniste se aude si asa; e normal ca asa sa se auda? Sau este o problema? Ce poate fi? O fi din cauza tensiunii ca e sub tensiune? Ajutor!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste sursa de alimentare si are doar un singur transformator in el, care nu prea are cum sa se aude cand functioneaza normal calculatorul.
Ceea ce se aude este ventilatorul din carcasa sursei de alimentare, pe care se depune praf, se dezechilibreaza rotorul, iar acesta cauzeaza uzura bucsei motorului.
Se poate curata praful de pe paletele ventilatorului cu o pensula subtire si moale, iar daca uzura este deja mare atunci se schimba ventilatorul de catre cineva priceput in electronica.
Un ventilator nou costa cca. 10-15 lei, mai complicat este de desfacut, schimbat si reasamblat sursa de curent.