| ScortSyndicate90 a întrebat:

La transformatorul practic la acumulatorul laptopului se aude un sfarait un bazait incet cand este in priza logic! Se aude doar daca e liniste sau apropii urechea de el! E normal ca asa sa bazaie un acumulator (transformator)? E normal? Astept un raspuns va rog!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Da, e normal, pentru că e vorba despre o sursă în comutație.

| JackR a răspuns (pentru mihai69):

Care este legatura intre faptul ca sursa este in comutatie si faptul ca "bazaitul" care se aude este cauzat de efectul de histerezis al transformatorului?

Acum, ca sa fie clar pentru toata lumea: orice transformator electric prezinta fenomenul de histerezis, adica defazarea campul magnetic al miezului transformatorului, fata de campul magnetic al infasurarii. Consecintele efectului de histeris sunt pierderile de energie, care se manifesta prin doua fenomene: incalzirea miezului transformatorului si generarea de vibratii in miez. Vibratiile sunt cele percepute ca "bazait".

| mihai69 a răspuns (pentru JackR):

Legătura este frecvența acelui sunet. La o sursă clasică (transformator pe miez feromagnetic la frecvența rețelei = 50 Hz), se aude ca un bârâit (brum). La astea în comutație, frecvența este undeva pe la 10 kHz sau mai mult. Rezultă un sunet cam ca un sfârâit, așa cum l-a descris cel care a pus întrebarea.

| JackR a răspuns (pentru mihai69):

Nu ai inteles intrebarea! Tu ai afirmat ca bazaitul este normal, pentru ca este o sursa in comutatie, ceea ce este fals. Bazaitul este cauzat de histerezis. Nu conteaza ce tip de sursa este, daca are un transformator, bazaie. Pe ce frecventa, cat de tare etc. sunt chestiuni neimportante. Important este faptul ca orice transformator prezinta histerezis. Asta este cauza, nu tipul constructiv al sursei.

| mihai69 a răspuns (pentru JackR):

Ba tu nu ai înțeles întrebarea - omul a vrut să știe dacă e NORMAL, NU care e CAUZA.

| JackR a răspuns (pentru mihai69):

Vorbeam despre intrebarea mea, dar nu mai conteaza.

7 răspunsuri:
| xSega a răspuns:

Da e ceva cât se poate de normal, nu îți fă griji

| ScortSyndicate90 explică:

Totul inclusiv transformatorul sunt Asus!