| GameMaster23 a întrebat:

Sall, cum adica dobanda? spre exemplu daca eu depun la banca 300lei si banca ofera dobanda 14% pe an. Ce suma primesc dupa 1 an?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dac pui in depozit, pe un an, suma de 300 lei, cu dobanda de 14% pe an(nu cred ca gasesti undeva asemenea dobanda la depozite, nu cred ca vreo banca ofera mai mult de cca 8-9%), peste un an o sa primesti 335 lei(300 lei inmultit cu 14% fac 42 lei dobanda, din aceasta se scade impozitul de 16% si raman cca 35 lei dobanda neta). Numai bine!

| Bubble13 a răspuns:

Vei primi suma de 342 de lei dupa un an. raspunsul meu este 100% corect. sper ca te-am putut ajuta:*