| alinaaa26 a întrebat:

Sall.funda.sunt in clsa a 9 a si am vineri teza la info, pls help.nu prea inteleg structura pentru. mi ati putea o explica? ce trebuie sa contina si cum pot transforma o alta structura(de ex cat timp, repeta)in structura pentru

Răspuns Câştigător
| vanessa13 a răspuns:

Structura "pentru"(if) este o structura conditionala.Aceasta impune o conditie in cadrul problemei.Conditia este pusa de catre utilizator, in functie de enuntul problemei.De exemplu daca ai de determinat elementul maxim dintr-un vector:
int v[100]; // declari vectorul cu 100 de elemente
int i, j;// i si j reprezinta pozitia unui element din vector
int max=0; // lui max ii atribui valoarea 0
if(v[i]