| BigLike a întrebat:

Sall mi sa virusat laptop-ul si mi s-a spus ca trebuie sa imi schimb windows ul adica sa instalez unul nou, si am cerut un cd de la un prieten insa avea nevoie de el asa ca mi-am transferat el windowsul pe laptop. Intrebarea mea este avand windows-ul pe laptop trebuie sa il pun pe ceva extern gen cd/dvd/stick insa nu am as putea sa il copiez pe un card micro sd de 32 gb si sa functioneze adica sa booteze? va rog daca puteti explicati-mi sau dati-mi un link ca sa ma informez multumesc anticipat

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu putina indemanare se poate face o copie a hardisk-ului (cu boot, cu tot) pe un stick sau card de memorie, dar capacitatea trebuie sa fie de 32Gb sau mai mult.
Problema este ca, la copiere se vor transfera si virusii de pe calculatorul tau, iar daca faci copia unui alt calculator, atunci nu va functiona pe calculatorul tau.

Raman 2 optiuni:
1 - devirusezi calculatorul (de exemplu cu eset online)
2 - reinstalezi curat, din nou tot windowsul, cu toate driverele si programele, ceea ce va putea sa-ti ia chiar saptamani si tot nu va fi la fel ca acum.

Eu as alege varianta de devirusare, urmata de copiere pe memorie externa, de unde poate boota si functiona bine calculatorul, chiar si fara hard disk intern. Memoria externa este indicat sa fie compatibila si sa fie conectat la USB 3.0, pentru viteza buna.

| anonimg a răspuns:

Pe orice ai pune windows-ul (stick, dvd) trebuie pus/scris in asa masura ca sa se poata instala. Caci daca il copiezi pe stick sau pe un dvd(disc) ca pe un film sau o poza, calculatorul nu-l va vedea ca sa-l instaleze. Windows-ul trebuie scris pe stick/dvd intr-un fel anume ca sa poata fi vazut de biosul din pc. Windows-ul trebuie sa il ai neaparat in format ISO.
Pe orice dvd poti scrie windows-ul si cu asta: https://cdburnerxp.se/.
Dar pe stick il poti scrie daca faci stick-ul bootabil cu link-ul de la Ironwin; instalezi programul acela, introduci stick-ul in pc si apoi tot prin acel program vei scrie windows-ul (care este in format ISO) pe stick. Recomandat ca stick-ul sa fie mai mare de 4GB. Fara programul de la Ironwin nici stick-ul nu te va ajuta, chiar daca ar fi de 1 TB.
Prin cardul mentionat de tine nu poti scrie windows-ul; il poti copia pe card, dar nu il poti scrie in asa fel ca sa il vada biosul din pc. Nu s-a inventat pana acum un program ca sa faca cardul de memorie bootabil; ci doar pentru stick.

| lpavel a răspuns:

Daca il copi sigur nu va functiona! Trebuie sa faci acel card bootabil, adica sa folosesti un program pentru asta... Incearca PowerIso si daca reusesti sa-l faci atunci va merge si instalarea windows-ului! Bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

XD Sunt de acord.Dar din proprie experienta,in cazul stickurior, dai copy paste si nu mai trebuie sa fie Bootabil.
El poate incerca sa si copieze, incerca sa vezi daca e detectat in BIOS, si booteaza, inceraca-ti norocul.

| BigLike explică (pentru anonim_4396):

Explica-mi te rog daca te pricepi am folosit programul win32 disk manager cred ca cardul sd este bootat acum pot copia windows-ul prin copy and paste?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BigLike):

Adauga-ma pe Facebook sa discutam mai bine, sau undeva...sau te adaug eu.
www.facebook.com/razvantrapnation

| anonim_4396 a răspuns (pentru BigLike):

Te ajut eu, se face cu cmd, doar contacteaza-ma.

| untu a răspuns:

Mai intai trebuie sa cureti toti virusii de pe laptop prin programul de devirusare de pe DVD/USB stick si apoi sa instalezi Windowsul!

| AKARA0 a răspuns:

Îți trebuie un cititor de carduri care are mufa usb.
Descarci rufus, click dreapta si dai in open in folder și il muti pe desktop, bagi stick-ul si mută windows-ul de pe stick pe desktop adică Windows
Dai la search files, dai pe desktop unde este imaginea Iso (windows-ul), dai open apoi ready
Isi ia cam 30 de minute până se copiază windows-ul.
Când a terminat de copiat pe card il scoți și gata. Ți-ai creeat propriul card cu Windows pe el.

| IonelaaYoni a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=0Vabe24T4c8 Cred ca ar trebui sa te ajute.