| nykymyky a întrebat:

, Am 'avut' windows 7 ultimate , iar acum am bagat windows xp de pe CD, As vrea sa stiu daca mai pot intra pe windowsu vechi (7) si cum? Cand am instalat Xp Am pastrat fisierele de pe windows 7...

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Ce fişiere ai păstrat cele de pe c:?
dacă de alea e vorba atunci nu ai cum că s-a formatat partiţia prin procesul de instalare.Ca soluţie de recovery recomand un cd cu Ubuntu deoarece windows xp nu vede pertiţiile de windows 7 chiar dacă sunt tot în NTFS deci singura variantă de recovery este un cd cu Ubuntu linux, butat de pe el în mod live nu install şi apoi va trebui să montezi partiţiile de windows ce conţin date urmate de copierea datelor pe un dispozitiv extern hard disc extern sau pe un server exetern ceva asemănă tor cu Adrive unde ai 50 de Gb gratis de stocare date şi fişiere.Nu te speria de linux că e mai uşor de folosit ce windows-ul.
O altă variantă mai eficientă ar fi să butezi cu Ubuntu de pe USB;
condiţii: Calculatorul să ştie buta de pe USB, caracteristică ce este preszentă PC-urilor sau computer-elor portabile mai noi(cel mult 4 ani vechime la placa de bază) şi are avantajul că va rămâne unitatea optică liberă,deci vei putea salva datele de pe partiţiile de Windows direct pe DVD-uri, prin simpla folosire a programului de scriere cd/dvd din ubuntu, program ce poartă numele de baestro şi îl gaseşti în multimedia, program ce este compatibil cu Windows-ul.Succes şi dacă crezi că nu te desurci ia legătura cu mine la telefon 0728003840 şi îţi ofer suport gratuit.

1 răspuns:
| nykymyky explică:

Mersi