| Alexidldvdje a întrebat:

Salut TPU.
Am cumparat recent pentru pc ul meu inca 16gb de ram la frecventa de 3200 ca specificatii sunt egale cu specificatiile celorlalte placute de ram dar cand pornesc pcul ma obliga sa cobor frecventa la 2733mhz.
Ce as putea face sa cresc frecventa?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Există câteva motive posibile pentru care sistemul tău nu rulează la frecvența maximă a RAM-ului pe care l-ai cumpărat. Iată câteva soluții pe care le poți încerca:
Verifică compatibilitatea: Asigură-te că noile plăci de RAM sunt compatibile cu plăcile de bază și procesorul tău. Verifică manualul plăcii de bază sau site-ul producătorului pentru a vedea dacă există restricții legate de frecvență.
Sunt plăci de bază mixte care pe un slot au frecvenț mai mică decît pe celălalt.
Verifică setările BIOS-ului: Intră în BIOS-ul sistemului tău și verifică setările legate de RAM. Asigură-te că profilul de XMP (Extreme Memory Profile) este activat și că frecvența și temporizările corespund specificațiilor RAM-ului tău.
Actualizează BIOS-ul: Verifică dacă există o actualizare a BIOS-ului disponibilă pentru placa de bază. Uneori, actualizarea BIOS-ului poate rezolva probleme de compatibilitate sau poate adăuga suport pentru frecvențe mai mari de RAM.
Testează RAM-ul: Rulează un test de stabilitate și de diagnosticare a RAM-ului, cum ar fi Memtest86, pentru a verifica dacă există vreo problemă cu noile plăci. Acest test poate ajuta la identificarea erorilor și a incompatibilităților.
Verifică tensiunea RAM-ului: Unele plăci de bază pot necesita ajustarea manuală a tensiunii RAM-ului pentru a funcționa la frecvențe mai mari. Consultă manualul plăcii de bază pentru a vedea cum poți ajusta acest setaj.

| Alexidldvdje explică (pentru Salontanul):

Nu stiu nu am gasit acea functi xmp
Eu am D.O.C.P

| davidtelescu1425 a răspuns (pentru Salontanul):

100% adv să faci asta

| Alexidldvdje explică (pentru davidtelescu1425):

Boss e facut pe piese oricum daca ma puteti ajuta ca am aflat de ce nu mere ramu la frecventa normala
Placa de baza un Asus prime b550m-k este mixta cum a zis baiatu de mai sus adica sloturile de ram a1 si a2 ruleaza pe o frecventa mai mica nu stiu de ce sau cum as putea sa le aduc la aceaasi frecventa cu alaelalte doua

| Salontanul a răspuns (pentru davidtelescu1425):

What? Ce este "adv"? Prescurtarea "adv" vine de la adverb! N-am inteles ce ai vrut sa spui. Imi pare rau!

| Alexidldvdje explică (pentru Salontanul):

Da oricum ce pot face daca am plraca mixta? adica 2 sloturi ruleaza la o frecventa mai mica

| Salontanul a răspuns (pentru Alexidldvdje):

Schimbi la frecventa inferioara sau cumperi alta placa. Nu este alta solutie.

Răspuns utilizator avertizat
| ndrxw22 a răspuns:

Intra in bios si seteaza profilul xmp

| davidtelescu1425 a răspuns:

Nu îți mai lua pc de gaming gata făcut că pc-urile (de gaming) gata făcute de pe internet au cele mai scumpe componente de pe piata. Eu am văzut pe YouTube o țeapă de pc. https://youtube.com/shorts/Z1IWk3epM8E?feature=share (dai click pe linkul de mai sus).
Acolo zice că are carcasa care este de gaming cu componentele la un preț de cinci ori mai mare decât trebuie așa că nu îți mai lua pre-built-uri (calculatoare gata făcute) și fă-ți-le tu pe piese.

| davidtelescu1425 a răspuns:

Acolo la videoul ăla dacă te-ai uitat acolo scrie ca are Windows 10 pro (țeapă de calculator) și are Windows 11, așa ca e mare țeapă de pc.
Vă recomand să vă faceți voi pc de gaming pe piese