| cristian041997 a întrebat:

am internet de la romtelecom si peste cateva zile imi expira contractul.Imi puteti spune ce o sa se intample, o sa ma sune sau o sa imi trimita vreun mesaj? Tin sa mentionez ca nu vreau sa prelungesc contractul, in acest caz ce o sa se intample? Dau funda la cine imi explica mai bine!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O data ce contractul nu va fi incheiat, ei continua sa-ti furnizeze internet in continuare. Daca vrei sa iti anulezi contractul, trebuie sa mergi si sa faci o cerere cu 30 de zile inainte de data de la care vrei sa inceteze contractul.

Deci pe scurt, vei mai plati inca o luna, chiar daca nu vrei, si dupa se va incheia. Dar sa se intample asta, trebuie sa mergi maine sau poimaine la ei si sa-ti inchei contractul.

O zi placuta!

| cristian041997 explică (pentru anonim_4396):

Am facut contractul pe doi ani si vinerea asta sa implineste 2 ani.Eu am si TV-ul de la ei si in urma cu catva timp mau sunat sa imi spuna ca mi-a expirat contractul si mau intrebat daca vreau sa continui cu ei sau sa ma tai.Si de aceea nu stiu ce se face daca vreau sa nu mai prelungesc contractul! Deci ce crezi, daca nu ma anunta ei sa le dau un telefon si sa le spun ca a expirat contractul si ca vreau sa ma tai de la ei?

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

In cel mai rau caz o sa te sune dar iti va trimite ei un mesaj.

| SasNetRomania a răspuns:

Cat timp platesti ei iti vor furniza net fara sa fie intrerupt. cand nu mai platesti si le zici ca nu mai vrei, atunci ramai fara net si fara contract.

| cupydo0n a răspuns:

Nu o sa se intample nimic si nici ei nu iti vor da nici un semn in acest sens.
Internetul va merge in continuare atat timp cat il platesti.
Acum depinde ce contract ai facut cu ei, s-ar putea sa iti vina sa platesti mai mult atunci cand iti expira contractul, trebuie sa te uiti un pic peste el sa vezi. Eu il am de 4 ani, la fel ca tine am avut contract pe 2 ani. Cand am facut contractul am prins o oferta ca daca iau si un telefon fix (pe care bineinteles il plateam in jur de 30 lei pe luna pe care eu nu l-am folosit niciodata) aveam 6 luni internetul gratuit. Deci eu primele 6 luni, adica un sfert din contract nu am platit nici un ban, dupa care plateam in jur de 60 lei pe luna pentru o viteza de 2 Mb pe secunda. Din acesti 60 de lei, 30 ii plateam doar pe telefonul fix care repet nu l-am folosit niciodata, cam 20 de lei era internetul si in jur de 10 lei TVA-ul.
Au trecut 2 ani nu a sunat nimeni sa spuna ceva de contract, au trecut 3 si tot nimic. Vara asta am sunat la ei si le-am spus sa imi scoata telefonul fix din factura si sa il inchida pentru ca eu nu il folosesc. Contractul s-a terminat deci pot sa il scot, intelegerea a fost pentru 2 ani.
Au spus ca il scot dar trebuie sa bag o oferta mai mare la internet pentru ca altfel nu le iese lor socotelile, asa ca am cerut o viteza de 6 Mb pe secunda si sa imi taie telefonul.
Asta a fost tot. Acum platesc in jur de 40 de lei si am viteza de 3 ori mai mare la internet.
Trebuie doar sa dai un telefon si sa ceri, pentru ca acum poti.

Sper ca am fost de ajutor.
O seara frumoasa in continuare.