| cristian041997 a întrebat:

Am la PC un procesor Intel Core 2 Duo 6300 de 1, 8GHz, pana la cat ii pot mari frecventa prin overclock? Temperatura este de max 45 grade celsius.

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ai grija la sursa, sa nu fie chienzaraie, si la restul compoentelor, sa nu arzi ceva: http://www.mygarage.ro/overclocking/8702-overclock-e6300.html
e in romana, citesti, te descurci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, daca ai un coler bun poti mari foarte mult, dar daca nu ai si vrei sa cumperi nu se merita ca mai bine dai procesorul asta si mai pui niste bani si iei altu mai bun.

Fara un coler poti mari maxim 25 % in conditii de siguranta ( daca vezi ca se restaretaza pc mai scazi din valoare).

E un procesor slab, 1.86 GHz poti ajunge la vreo 2, 2 poate 2, 4 fara coler performant, dar cu un coler si ventilator de carcasa am vazut ca se poate chiar si 3 Ghz.
Problema la overclock este ca se incalzeste procesorul mai tare, iar placa te baza trebuie sa reziste...